راهنمای جامع نحوه پیگیری و وصول اقساط معوق بیمه عمر

0
2006


چرا حفظ مشتری موجود، از اهمیت زیادی برخوردار است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که هر کسب و کاری به مشتریان جدید نیاز دارد ولی ساده‌ترین راه پیش‌بینی منبع درآمد شما مشتریانی هستند که برند شما را می‌شناسند و از شما خرید کرده‌اند. از جمله دلایلی که اهمیت حفظ مشتری را نشان می‌دهند، عبارتند از:

به دست آمدن نرخ تبدیل بهتر: مشتریانی که از شما خرید کرده‌اند با توجه به تجربه‌ی خود، دوباره از شما خرید می‌کنند. در این مرحله اعتماد حاصل شده است و شما می‌توانید نیازهای مشتری خود را شناسایی کنید.

هزینه‌ی بازاریابی کمتر: شما زمان کمتری را به پیدا کردن مشتری جدید اختصاص خواهید داد. علاوه بر این مشتریان می‌توانند نظر خود را در راستای بهتر شدن عملکرد شما اعلام کنند.

افزایش سود فروش: در فروش به مشتریان قدیمی، معمولا قیمت اهمیت چندانی ندارد ولی درمورد مشتریان جدید گاهی این اتفاق می‌افتد که برخی از آن‌ها به خاطر تخفیف‌های شما به سمت خرید این اجناس آمده‌اند. مشتریان قدیمی‌تر به شما اعتماد دارند و با قیمتی که محصولات شما دارند، متقاعد می‌شوند.

ارزش حفظ مشتری را نادیده نگیرید!

اگر هم چنان فکر می‌کنید که حفظ مشتری تاثیر چندانی در رشد کسب و کار شما ندارد به آمار زیر توجه کنید:

1- افزایش ۵ درصدی حفظ مشتری می‌تواند سودآوری شرکت شما را تا ۷۵ درصد افزایش دهد. مهمتر اینکه جذب مشتریان جدید هزینه‌ای حدود ۶ الی ۷ برابر هزینه‌ی حفظ مشتری‌های موجود است.

2- ۸۰ درصد از درآمد آینده‌ی شرکت شما، از ۲۰ درصد مشتریان فعلی شما به دست خواهد آمد.

3- فروش به مشتریان موجود، ۵۰ درصد آسان‌تر از فروش به مشتریان جدید است. بهترین راه برای کسب سود بیشتر در کسب و کار، استفاده‌ از مشتریان فعلی و سرمایه‌گذاری در فرصت‌های مناسب است.

نمایندگان و بازاریابان عزیز شرکت بیمه پاسارگاد ما با سختی ها و چالش های فروش بیمه عمر کاملا آشنا هستیم اما همانطور که میدانید حفظ مشتریان فعلی بسیار آسانتر و ارزانتر از جذب مشتریان جدید است. استراتژی شما باید به گونه ای باشد که علاوه بر تلاش و کوشش برای فروش بیمه نامه های جدید، وقت و انرژی و ساز و کاری به روز و جامع برای حفظ مشتریان فعلی نیز داشته باشید.

مرجع تخصصی بیمه عمر به شما پیشنهاد میکند:

در مقاطع زمانی مختلف به ایشان سرکشی کنید

پیش از موعد آنها را از پرداخت اقساطشان مطلع کنید

روشهای پرداخت اقساط بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد را یادآوری کنید

اطلاعات و سوابق بیمه عمر شان را در اختیار بیمه گذاران قرار دهید

در مناسبت ها و ایام مختلف به آنها تبریک و تسلیت بگویید

از طریق تماس، پیامک، شبکه های اجتماعی و ملاقات حضوری ارتباط خود را با آنها حفظ کنید

آخرین اخبار و تغییرات بیمه ای را به اطلاع شان برسانید

با برخوردی حرفه ای و سرشار از احترام پاسخگوی سوالات و ابهامات ایشان باشید

حداقل هفته ای دو بار سامانه کاربری (پرتال نمایندگی) خود را چک کنید و بیمه گذاران تان را از وضعیت پرداخت اقساط شان باخبر کنید

برای واریز یا وصول اقساط حق بیمه و پیگیری معوقات هر آنچه که در توان دارید به بیمه گذار خود ارائه دهید و ایشان را یاری کنید

قبل از پایان سال بیمه ای جهت تمدید برگه اقساط بیمه گذاران خود اقدام کنید و برگه اقساط جدید را در اسرع وقت همراه با راهنمای پرداخت اقساط بیمه عمر تقدیمشان کنید.

بیمه گذاران را از مضرات دیر کرد پرداخت اقساط بیمه عمر باخبر کنید و تاکید کنید که اقساط خود را در سرسید و یا حداکثر طی سی روز پرداخت نمایند.

نمایندگان محترم فروش بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد شما باید دستکم هفته‌ای حداقل دو بار سامانه کاربری خود را چک کنید. اگر جز نمایندگان حرفه‌ای و پرفروش هستید باید به‌صورت روزانه سامانه کاربری خود را چک کند تا هم در جریان صدور بیمه‌نامه‌های خود قرار بگیرید و هم به‌صورت مداوم وضعیت پرداخت اقساط بیمه‌گزاران خود را رصد کنید.

با توجه به اینکه اغلب بیمه‌نامه‌های شما به‌صورت ماهانه و یا سه‌ماهه به فروش رسیده است و امروزه مردم به‌اندازه کافی قسط و بدهی و دغدغه‌های مختلف دارند ممکن است سهواً پرداخت قسط بیمه عمر خود را فراموش کنند و یا حتی شرایطی پیش بیاید که نتوانند یا حتی نخواهند اقساط بیمه‌نامه خود را پرداخت کنند.

قرارداد بیمه عمر یک قرارداد بلندمدت است و در سال‌های اولیه به لحاظ ریالی سودی برای بیمه‌گذار ندارد و فقط چتر حمایتی پوشش‌های بیمه‌ای است که از بیمه‌شده حفاظت می‌کند، اما متأسفانه این موضوع بسیار مهم و حیاتی خیلی به چشم نمی‌آید به همین خاطر ارائه خدمت متمایز و خالصانه به مشتری در کل دوره قرارداد بیمه عمر خصوصاً سال‌های اولیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

با مرجع تخصصی بیمه عمر همراه باشید تا ضمن ارائه یک خدمت متمایز و متفاوت به بیمه‌گذارانتان، درآمد رسوبی و تصاعدی خود را همواره حفظ کنید.

به‌صورت مرتب و منظم (بسته به میزان فروش و حداقل هفته‌ای دو بار) از طریق سامانه کاربری خود گزارش آمار اقساط وصول نشده و معوق بگیرید.

برای دریافت راهنمای آموزش نحوه دریافت گزارش اقساط وصول نشده و معوق اینجا را لمس کنید

از لیست معوقات و اقساط وصول نشده خود نسخه پی‌دی‌اف یا اکسل تهیه کنید و در صورت لزوم پرینت هم بگیرید تا بتوانید وصول اقساط را بهتر مدیریت کنید و پس از هر پیگیری گزارش عملکرد خود را در اکسل یا نسخه پرینت شده ثبت کنید.

قبل از برقراری ارتباط با بیمه‌گذار حتماً برای هر شماره بیمه، گزارش اقساط بگیرید. در نظر داشته باشید که ملاک پرداخت یا عدم پرداخت اقساط گزارش اقساط است. چراکه بروز رسانی قسمت گزارش اقساط سریع‌تر از قسمت گزارش اقساط وصول نشده و معوق صورت می‌گیرد.

ممکن است در قسمت گزارش اقساط وصول نشده و معوق
با بیمه‌نامه‌هایی برخورد کنید که به‌تازگی صادرشده اند و حتی به دست شما هم نرسیده‌اند،
یا حتی بیمه‌نامه‌هایی که از پرداخت اقساط آن‌ها فقط چند روز می‌گذرد
اما کماکان سیستم وصول نشده یا معوق نمایش می‌دهد.

به همین خاطر مؤکدا تأکید می‌کنیم که قبل از اطلاع‌رسانی به بیمه‌گذار خود از طریق قسمت گزارش اقساط برای ایشان گزارش به‌روز بگیرید تا از پرداخت یا عدم پرداخت ایشان کاملاً مطلع شوید.

برای دریافت راهنمای آموزش نحوه دریافت گزارش اینجا را لمس کنید

 مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قسمت سامانه کاربری شما گزارش اقساط است. هر آنچه در گزارش اقساط بیمه‌نامه عمر مشاهده می‌کنید ملاک عمل و پیگیری مؤثر شما درزمینهٔ وصول و ثبت اقساط است.

نماینده محترم فروش بیمه عمر شما باید:

حتما در شبکه های اجتماعی پر طرفداری همچون اینستاگرام و پیامرسان های محبوبی همچون واتساپ و تلگرام عضو شوید، بیش از پنجاه میلیون نفر در ایران ازطریق تلفن های هوشمند در همین لحظه ای که این مقاله را میخوانید به اینترنت دسترسی دارند.
روشهای پرداخت اقساط بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد را بسته به روش پرداخت اقساط بیمه گذاران از طریق فضای مجازی به ایشان یادآور شوید.

حتما یک صفحه پر محتوا در اینستاگرام و یک کانال کاربردی در تلگرام داشته باشید و روشهای پرداخت اقساط بیمه عمر را در آنجا بصورت مرتب پست کنید.

یک سامانه پیامکی که از امکانات خوبی برخوردار است و قابلیت ارسال پیامک به شماره های مسدود (بلاک) را دارد تهیه کنید، حتما سامانه ای تهیه کنید که ماژول های کاربردی مختلفی داشته باشد و بتواند در بازه های زمانی مختلف پیامهای تبریک، یادآوری اقساط و غیره را به بیمه گذاران ارسال کند.

در انتخاب کلمات و واژگانی که در پیام های خود استفاده میکنید نهات دقت را به عمل بیاورید و بصورت کاملا رسمی و در عین حال ادب و احترام متعارف پرداخت اقساط بیمه عمر را به بیمه گذاران خود یادآوری کنید.

برای مشتریان خود احترام و تشخص متفاوت و منحصربه‌فردی قائل شوید، از ارسال پیامک به‌صورت فله‌ای اکیداً خودداری کنید. بارها مشاهده‌شده است که نمایندگان فروش یک پیامک کوتاه که حاوی یک محتوای تهدیدکننده و هشداردهنده در رابطه با ابطال بیمه‌نامه عمر است را برای همه بیمه‌گذاران خود ارسال کرده‌اند، اما درعین‌حال هیچ بازخوردی نگرفته‌اند.
برای هر بیمه گذار باید یک پیامک اختصاصی ارسال شود. در متن پیامک باید نام و نام خانوادگی ایشان با جناب آقای یا سرکار خانم خطاب شود. شرح مختصری از وضعیت بیمه‌نامه، تعداد اقساط پرداخت‌نشده، راه‌های دسترسی به نماینده و روش پرداخت اقساط بیمه‌نامه در متن پیام گنجانده شود.

با اینکه مشخصات بیمه گذاران، بیمه شدگان و بیمه نامه های شما در سامانه کاربری تان موجود است و هر لحظه قابلیت دسترسی به آنها توسط شما وجود دارد، الو بیمه عمر به شما پیشنهاد میکند که حتما از پشت و روی فرم های پرسشنامه و پیشنهاد بیمه عمری که برای بیمه گذاران خود پر میکنید عکس یا کپی بگیرید و آرشیو کنید.
یک دفتر تهیه کنید و بصورت کاملا سنتی نام و نام خانوادگی بیمه گذار، بیمه شده، تاریخ شروع و صدور قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ حق بیمه و روش پرداخت و از همه مهمتر تلفن ثابت و شماره موبایل بیمه گذار و بیمه شده را یادداشت کنید. همین موضوع باعث می شود تا سررسید پرداخت اقساط بسیاری از بیمه گذاران در ذهن تان حک شود و بتوانید پیش از موعد به ایشان یادآوری کنید.

روشهای مختلفی برای پرداخت اقساط بیمه عمر وجود دارد، اما یکی از روشهایی که مورد تایید بسیاری از بیمه گذاران شما میباشد، مراجعه حضوری شخص شما به بیمه گذار و پرداخت از طریق دستگاه کارتخوان سیار یا ثابت بانک پاسارگاد است.
هم دیداری تازه کرده اید، هم حضور موثر و پیگیرانه شما باعث دگرمی بیمه گذار می شود و هم اینکه عرصه را برای معرفی مشتریان ارجاعی زیادی از طرف بیمه گذار به خود فراهم کرده اید.

پیشنهاد می شود نمایندگان فروش فعال و پیگیر نسبت به تهیه دستگاه کارتخوان بانک پاسارگاد حتما اقدام کنند، در برخی از این دستگاهها که مستقیما از سوی بیمه پاسارگاد عرضه می شود امکان پرداخت قسط اول به منظور صدور بیمه نامه نیز وجود دارد.

بصورت دوره ای به بیمه گذاران خود سر بزنید، خصوصا آن دسته که محل کار ثابت و مشخصی دارند، تا هم ارادت خود را بیش از پیش به آنها ثابت کنید، هم مزایا و محاسن بیمه عمر را بصورت کاملتر توضیح دهید، هم آنها را از تخفیفات و جشنواره ها و آخرین اخبار و اطلاعیه های بیمه ای مطلع کنید و هم چشم اندازی برای جذب مشتریان ارجاعی خود ایجاد کنید.

برای مشتریان خود گزارش اقساط بگیرید و تصویر گزارش را برایشان در شبکه های اجتماعی و یا ایمیل ارسال کنید.
پنل ویژه بیمه گذاران عمر را از همان ابتدای شروع قرارداد بیمه عمر در اختیار بیمه گذاران خود قرار دهید و آموزش های لازم در این زمینه را به ایشان ارائه کنید.

سامانه پشتیبانی بیمه گذاران عمر و تأمین آتیه پاسارگاد را حتما در اختیار بیمه گذاران خود قرار دهید  چرا که بیمه پاسارگاد این امکان را برای بیمه گذاران خود فراهم نموده است تا هم بتوانند وضعیت بیمه نامه عمر و سوابق خود را بصورت آنلاین ببینند، هم برگه اقساط خود را تمدید کنند، از سود مشارکت در منافع خود باخبر شوند، گروه بندی بیمه تکمیلی و مراکز طرف قرارداد را مشاهده کنند و هم از کلی امکانات دیگر استفاده کنند.

شماره تلفن همراه بیمه‌گذار را حتماً در لیست شماره‌های خود ذخیره کنید تا زمانی که به هر علت با شما تماس می‌گیرند به‌محض پاسخگویی به تماس پیش‌سلام شوید و با احترام و ارادت نام خانوادگی‌شان را خطاب کنید. این موضوع تأثیر بسیار زیادی در ادامه قرارداد بیمه عمر توسط بیمه‌گذار دارد، حس خوبی به ایشان می‌دهد، خود را نزد شما عزیز پنداشته به این باور می‌رسد که در کانون توجهات شماست، این مسئله زمانی بیشتر جواب می‌دهد که از شروع قرارداد زمان زیادی گذشته باشد.

مشتری اول شمارا می‌خرد،
سپس محصول شمارا

کاری کنید که مشتری به شما اعتماد کند و شمارا دوست و یاور بیمه‌ای خود بداند، بارها پیش‌آمده است که مشتری به خاطر مسائل و گرفتاری‌های مالی اقساط خود را پرداخت نکرده و فراموشی یا در دسترس نبودن برگه اقساط بیمه عمر خود را بهانه عدم پرداخت اقساط بیمه‌نامه کرده است.
همیشه این را به خاطر داشته باشید که بعد از فروش بیمه عمر تازه کار ما با بیمه‌گذاران شروع می‌شود و تعهد ما از همین نقطه آغاز می‌شود. در نظر مشتری شما باید یک مشاور امین و یک کارگزار صادق باشید نه صرفاً یک فروشنده فرصت‌طلب که فقط به فکر منافع خودش است.
ارتباط شما باید به‌قدری با بیمه‌گذار صمیمانه و صادقانه باشد که ایشان اگر توانایی پرداخت اقساط بیمه عمر را به هر علت ندارند از شما مشورت و راهنمایی بخواهند.

اندکی تأمل‌کنید…

آیا انتخاب مبلغ اولیه حق بیمه برای شروع بیمه عمر توسط شما و بیمه‌گذار منطقی و بجا بوده است؟
آیا بیمه‌گذار پس از خرید با سیلی از انتقادات دزدان رؤیا مواجه نشده است؟
آیا بیمه‌گذار به فکر خرید بیمه‌نامه عمر از شرکت دیگری نیفتاده است؟
آیا اهمیت بیمه عمر در نظر بیمه‌گذار هنوز هم مثل روزهای اولی که تحت تأثیر این بیمه‌نامه قرارگرفته بود هست؟
آیا مشتری فکر نمی‌کند که به علت تأخیر در پرداخت اقساط، بیمه‌نامه‌اش باطل‌شده است؟
آیا شما در ارائه خدمات پس از فروش خود به مشتری سنگ تمام گذاشته‌اید؟

از بیمه‌گذاران خود حمایت کنید


اهمیت بیمه عمر را بار دیگر و به روش‌های مختلف (حضوری، تلفنی، مجازی) برای بیمه‌گذار خود تشریح کنید.

ضمانت‌های اجرایی شرکت‌های بیمه را به ایشان ارائه کنید.

پرونده‌های خسارت و چک‌های پرداخت‌شده از سوی شرکت بیمه پاسارگاد را به مشتریان خود نشان دهید.

تفاوت بیمه عمر پاسارگاد با بیمه عمر سایر شرکت‌های بیمه را با مستندات به بیمه‌گذار خود نشان دهید. هیچ‌گاه همکاران خود در سایر بیمه‌ها را تخریب نکنید.

اگر مشتری با روش پرداخت حق بیمه و یا مبلغ حق بیمه مسئله و مشکل دارد (این حالت بسیار شایع است) به ایشان کاهش مبلغ حق بیمه و یا تغییر روش پرداخت را پیشنهاد کنید.

از مزایای بیمه عمر پاسارگاد همین انعطاف‌پذیر بودنش است به‌عبارت‌دیگر تمام مفاد بیمه‌نامه در طول مدت قرارداد به دفعات و به کرار قابل‌تغییر است.

راهنمای جامع نحوه اعمال تغییرات در بیمه عمر و تأمین آتیه (اصلاحیه)

نماینده محترم فروش بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد در نظر داشته باشید که پیگیری و وصول اقساط بیمه عمر به‌مراتب راحت‌تر از بازاریابی و جذب مشتری و فروش بیمه عمر جدید است.
قبل از هر چیز به احترام مشتری و مبلغی که با زحمت و مشقت توسط ایشان به شرکت بیمه پرداخت می‌شود اهمیت دهید و بیمه گذاران را تا پایان مدت قرارداد و دریافت سرمایه بازنشستگی همراهی کنید و بعدازآن، به فکر افزایش درآمد خود باشید.