شادی خود را به هیچ‌چیز خارجی مرتبط نکنید. زمانی که شادمانی خود را به روابط، مشاغل، مسائل مالی، سلامتی و پیش‌داوری‌های خود وابسته می‌کنیم، به مشکل برمی‌خوریم. شادی تجربه‌ای درونی است که باید خودتان آن را به دست بیاورید؛ همهٔ چیزهای دیگر ناپایدار هستند.

لطفاً خودتان را خیلی جدی نگیرید.

آزاده باشید و ببخشید. آنچه را در توان دارید هر زمان که می‌توانید بدهید و ببخشید. تعریف کنید، عشق بورزید، از محبت دریغ نکنید، به دیگران کمک کنید، با این کار احساسی لذت‌بخش خواهید داشت و مطمئن باشید نتیجه آن به شما بازخواهد گشت.

با آغوش باز بپذیرید. تعاریف، کمک‌ها و هدایا را بپذیرید. عشق و محبت را جذب کنید.

قدردان زیبایی باشید. آن‌قدر گرفتار و درگیر خودخوری خود نباشید که متوجه پرنده کوچکی که بیرون از پنجره است، نوزادی تازه متولدشده در آغوش مادرش در آسانسور، زوج مسنی که دست‌های یکدیگر را گرفته‌اند یا اردک‌های درون برکه نشوید. برای توجه به تمام چیزهایی که در زندگی ارزشمند، ظریف و معجزه‌آسا هستند وقت بگذارید.

یک استراحت کوتاه روزانه و یک خواب مناسب و باکیفیت شبانه حال شمارا خوب می‌کند و برای سلامتی‌تان بسیار مهم است.

برای مدتی به اخبار نشریات و رسانه‌ها گوش ندهید و به عناوین اخبار هم اهمیت ندهید، با این کار از دنیای پرتنشی که این خبرها برای ما ساخته‌اند دور می‌شوید. در عوض زمانی را به نیایش، پیاده‌روی، شرکت در کلاس‌های یوگا یا مدیتیشن اختصاص دهید.

اطراف خود را با آدم‌های شاد و سرزنده پرکنید. وقتی اطرافیانتان افرادی بدبین و ناراحت باشند، شما نیز خواه‌ناخواه به این وضعیت مبتلا خواهید شد. برعکس اگر اطرافتان پر از آدم‌های سرزنده  و خوشحال باشد، روحیهٔ شاد آن‌ها در شما نیز تأثیر خواهد کرد.

وقتی اتفاق بدی برایتان می‌افتد، به‌جای متأسف شدن، به دنبال راه چاره‌ای برای آن باشید. افرادی که واقعاً شاد هستند، اجازه نمی‌دهند تا اتفاقات بد در روحیهٔ آن‌ها تأثیر کند، چون می‌دانند که باکمی فکر و تلاش خواهند توانست موقعیت را دوباره موافق حالشان شود.

بازی کنید و کودک درونتان را فعال کنید. به یاد بیاورید که آزادانه بازی کردن در کودکی چگونه بود، رها باشید و خوش بگذرانید.

به لذت‌های جسمی فکر کنید. توجه کنید که تختتان چقدر نرم است، غذایتان چه طعم خوبی دارد. از این احساسات فوق‌العاده لذت ببرید و قدردان آن‌ها باشید.

محکم و پایدار در زمان حال ریشه داشته باشید. اندوه زمانی رخ می‌دهد که دربارهٔ گذشته وسواس داشته باشیم یا نگران آینده باشیم. صلح و آرامش در زمان حال پیدا می‌شود. تنفس عمیق، مدیتیشن و دیگر روش‌های تمرکز را برای تثبیت حضورتان در لحظهٔ اکنون تمرین کنید.

نیمهٔ پر لیوان را ببینید. تمرین قدردانی کنید تا مثبت باقی بمانید. خوبی را در خودتان، دیگران و دنیای اطرافتان ببینید.

مثل یک اردک باشید. اجازه بدهید چیزهای منفی از روی پشت شما سُر بخورند. زندگی کوتاه‌تر از این است که بخواهید خودتان را آزار دهید.

به محیط خود رسیدگی کنید. خانه و دفتر خود را راحت و شاد کنید. خودتان را با چیزهایی که به شما احساس مثبت می‌دهند و باعث لبخند شما می‌شوند محاصره کنید.

از خودتان به بهترین نحو مراقبت کنید. طوری از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید که انگار فرزند عزیز خودتان هستید، فرزندی که او را بسیار دوست دارید.

اطرافتان را از افرادی پرکنید که آتش درونی شمارا شعله‌ور می‌کنند و به شما انگیزه و انرژی مثبت می‌دهند

هرروز خود مراقبتی را تمرین کنید. راحتی خود را در اولویت قرار بدهید و یوگا تمرین کنید، بدوید، رمان بخوانید، به باغچهٔ خود رسیدگی کنید یا هر کار دیگری که ذهن، بدن و روحتان را دوباره راه‌اندازی می‌کند انجام دهید.

خودتان را آزادانه و آشکارا ابراز کنید. صدای خود را پیدا کنید و آنچه را که نیاز به گفتنش دارید بگویید. جرئت نشان دهید و آن را از طریق نوشتن، آثار هنری، رقصیدن و یا دیگر بیان‌های خلاق بروز دهید.

حتماً خودتان را دوست داشته باشید. مهربان باشید. صداقت داشته باشید. آن‌کسی باشید که همیشه می‌خواستید.

با خودتان روراست باشید. صادق باشید. واقعی باشید. شجاع باشید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید