بخش اول مقاله را از اینجا بخوانید…

عادت شماره 6: کاهش هزینه‌های تعمیرات و نظافت

سعی کنید بعضی تعمیرات لازم را خودتان انجام دهید. موقع خرید چانه‌بزنید تا با یک خرید ارزان‌تر هزینه‌ها را کاهش دهید. با تغییر و کنترل عادات پولی خود در هر ماه هزینه‌های شما کمتر می‌شود و می‌توانید پس‌انداز بیشتری داشته باشید.

بهتر نیست به‌جای دستمزد دادن به تعمیرکاران و شرکت‌های خدماتی خودتان به روش‌های ساده سرویس و نگهداری و تعمیر وسایل منزل را بهسازی کنیم و از پرداخت های مان کاسته و به پس‌اندازمان اضافه کنیم.

عادت شماره 8: پول زیادی صرف تفریح و سرگرمی و حتی اتومبیل خود می‌کنید

فقط 10% درآمد خالص ماهانه خود را صرف تفریح و سرگرمی کنید و نه بیشتر، هزینه‌های تفریح و سرگرمی شامل تعطیلات، هتل، گردش، رستوران و کافی‌شاپ، سینما، تئاتر، اسباب‌بازی، تجهیزات سرگرمی مثل تلویزیون و سیستم صوتی تصویری و موارد دیگر است.

متأسفانه بیشتر افرادی که مشکلات مالی دارند بیش از ده درصد درآمد خود را صرف تفریح و سرگرمی می‌کنند، ذهنیت این افراد زندگی در لحظه و امروز است که شاید ظاهراً رضایت‌بخش باشد اما در درازمدت می‌بینید که فریب‌دهنده است. برای زندگی در بلندمدت برنامه امنیت مالی داشته باشید و از همین امروز هزینه‌های تفریح و سرگرمی خود را کاهش دهید و برای آینده بهتر خانواده به فرزندان خود بیاموزید که چنین محاسبه و رفتار کنند.

هزینه‌های نگهداری اتومبیل مانند هزینه‌های مسکن بخش زیادی از درآمد خالص ماهانه شما را دربرمی گیرد. اتومبیل‌های جدید بعد از مدتی ارزش خود را از دست می‌دهند. پس هوشمندانه است که اتومبیل‌های باکیفیت بخرید. استفاده از اتومبیل‌های شخصی علاوه بر افزایش آلودگی هوا باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به خانواده‌ها می‌شود. برای رفت‌وآمد روزانه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، ثروتمندترین افراد دنیا سعی می‌کنند اتومبیل‌های نو نخرند ولی در عوض اتومبیل سالم باکیفیت‌تر بخرند که بتوانند مدت طولانی از آن استفاده کنند. 94% میلیونرهای خودساخته ماشین‌های باکیفیت و کم‌هزینه می‌خرند و دائم به فکر تعویض اتومبیل خود با خودروی گران‌تر و لوکس‌تر و تجمل‌گرایی نیستند، با تغییر الگوهای رفتاری خود و انتخاب دوستان و آشنایان هم‌طراز خودمان که شخصیت و برنامه و رفتاری نزدیک به اندیشه‌های ما داشته باشند ما نیز می‌توانیم از هزینه‌هایمان کاسته و بر پس‌اندازمان بیفزاییم.

عادت شماره 9: شما پس‌انداز نمی‌کنید. عادت اول و مهم میلیونرهای خودساخته پس‌انداز است

نودوچهار درصد میلیونرهای خودساخته عادت دارند بیش از بیست درصد درآمد خالص خود را پس‌انداز کنند، بیشتر میلیونرهای خودساخته برای پس‌انداز خود استراتژی دارند که ما آن را استراتژی پس‌انداز سیستم ریزشی می‌نامیم. نحوه کار این سیستم به ۳ شکل است:

میلیونرها پس‌انداز خود را به چند قسمت تقسیم می‌کنید. یک قسمت مربوط به پس‌انداز دوره بازنشستگی است که می‌تواند شامل حساب پس‌انداز و سایر برنامه‌های دوره بازنشستگی شما باشد. قسمت دوم مربوط به مخارج خاص است. این بخش شامل حساب پس‌انداز ویژه جداگانه است که می‌تواند شامل حساب پس‌انداز تأمین آتیه فرزندان و یا حساب پس‌انداز عمر باشد، می‌توانید حسابی برای مخارج ازدواج، تحصیل و مخارج تولد فرزند و یا پیش‌پرداخت خانه داشته باشید.

طرح ممتاز و منحصربه‌فرد بیمه عمر و تشکیل سرمایه (Life Insurance) که بر اساس مدل شناخته‌شده جهانی Flexible universal life طراحی گردیده و در سراسر جهان یکی از پرطرفدارترین بیمه‌های عمر و پس‌انداز است، مناسب‌ترین گزینه برای کسانی است که با نگرش درست، نگران آینده خود و خانواده شان هستند.
این بیمه‌ها ازآنجایی‌که با خود انسان سروکار دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، جان انسان قابل ارزش‌گذاری نیست، بنابراین رویکرد این نوع بیمه‌ها فقط جبران خسارت نیست، بلکه هدف اصلی، دادن تأمین‌های مناسب در مقابل ریسک‌های فردی مانند فوت، حوادث، بیماری و همچنین مدیریت موفق مسائل مالی ناشی از تحقق شرایط خاص نظیر ازدواج، تولد فرزندان و هزینه‌های کلان زندگی و … است.
باگذشت زمان اهمیت سرمایه‌گذاری رنگ و بوی بیشتری به خودش گرفته است، چون همیشه همه‌چیز آن طوری نیست که ما فکر می‌کنیم. ما این‌طور می‌اندیشیم که چون همیشه مراقب خود هستیم حادثه‌ای برای ما پیش نخواهد آمد، همان‌گونه که با ازدواج کردن، داشتن فرزند و تشکیل خانواده مسئولیت‌هایمان بیشتر می‌شود، نیاز به داشتن امنیت و آرامش و پس‌اندازی مطمئن نیز همچنان پررنگ‌تر می‌شود.
در این طرح افراد با پرداخت مبلغی تحت عنوان حق بیمه علاوه بر تأمین منابع لازم برای تشکیل سرمایه‌ای در آتیه، امکان برخورداری از پوشش بیمه عمر، حادثه و درمان را نیز خواهند داشت.

از بیمه زندگی (عمر و تأمین آتیه) بیشتر بدانید

عادت شماره 10: صرف هزینه برای موارد پیش‌بینی‌نشده

قسمت دیگر پس‌اندازهای شما شامل مخارج پیش‌بینی‌نشده است. این حساب می‌تواند شامل تصادفات، هزینه‌های پزشکی، از دست دادن ناگهانی درآمد و بیکاری، مشکلات پزشکی یا تولد ناخواسته یک کودک، تعمیرات کلی و چیزهایی مثل این باشد. قسمت چهارم هزینه‌های گردشی است. هزینه‌های گردشی شامل حساب‌های جداگانه، پس‌انداز برای اقدامات خیرخواهانه، هدایا برای دوستان و اقوام، هزینه تفریحات و سفر در تعطیلات و مسافرت‌های گروهی یا مناسبتی و یا در ایام خاص باشد و یا تحصیل در دوره‌های تکمیلی و آموزش‌های تخصصی ویژه و یا مانند این‌ها باشد.

شما هم مانند میلیونرها برای خود اهداف پس‌اندازی در بخش‌های گوناگون ایجاد کنید، چگونه؟

آنچه در بخش بالایی هرم نیازهای آبراهام مازلو آمده نیازهای معنوی است که این نیاز از طریق اقدامات جمعی خیرخواهانه برآورده می‌گردد، وقتی شما مقداری از درآمد خود را صرف امور خیرخواهانه می‌کنید از برطرف شدن نیاز ضروری محرومان و یا ارائه بخشی از خدمات موردنیاز گروهی از نیازمندان لذتی می‌برید که همان نیاز به معنویت و ایجاد ارتباط دوسویه با قشر نیازمند مرتفع می‌گردد، برای موفقیت خود و برای ایجاد تعادل بین امور مادی و معنوی خود و خانواده کمک‌های موردی یا مستمر به نیازمندان جامعه ضروری است، آنچه ضروری به نظر می‌آید شناخت مسیرهای معتبر است و ایجاد اطمینان به مراجع اصلی و بانیان این نهادها و مراکز و دیگر اینکه برای این منظور بایستی سیستم پس‌انداز شما افزایشی کار کند باید معین کنید که هر دوره باید چه مقدار پول برای پس‌انداز خود اختصاص دهید، شما باید تعیین کنید که برای هر یک از این چند قسمت از پس‌انداز خود چند درصد از پس‌انداز را می‌خواهید معین کنید.

اینجا درواقع مرحله عمل است. بعد از تعیین میزان پس‌انداز برای آینده، باید خود را مقید کنید تا از هر دوره از درآمد خود مقدار تعیین‌شده را به آن اختصاص دهید و در هیچ شرایطی از آن تخطی نکنید.

اگر می‌خواهید روزی به استقلال مالی برسید باید عادت‌های کنونی خود را اصلاح کنید. باید خود را مجبور کنید تا روند پس‌انداز شما به‌صورت خودکار دربیاید. اگر نتوانستید این کار را بکنید لااقل نصف این مقدار را پس‌انداز کنید. کلید این کار کسب عادت‌های خوب مالی است. می‌توانید با افزایش حقوق خود میزان درآمد خود را هم بالا ببرید و دیگر اینکه شما نیز مانند میلیونرها روند پس‌انداز خود را به‌صورت خودکار درآورید و به‌صورت نظام یافته این مبالغ از حساب شما انتقال‌یافته و جابجا شوند تا مبادا تردید در هر لحظه نظام اقتصادی شما را مختل کرده و یا شما را از اهداف تعیین‌شده‌تان دور کند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته بودیم تعیین اهداف و برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی و اقدام و ارزیابی و اصلاح سیستم و اقدام مجدد و نظارت مستمر از ارکان موفقیت شما است. عشق و علاقه شما به تحقق اهدافتان در روح شما اشتیاقی را سامان می‌دهد و زمانی که به نحو صحیحی مدیریت و کنترل شود فراوانی در ثروت را برای شما به ارمغان می‌آورد.

شما خوانندگان مخاطبان گرامی این مقاله می‌توانید سؤالات و نقطه نظرات خود را مطرح کرده و در مورد سرمایه‌گذاری‌های آتیه ساز بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد از طریق سایت “الو بیمه عمر” با ما تماس بگیرید.

 

 

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید