شما دوست عزیز وقتی بیشتر اوقات در مورد پول نگرانی و استرس دارید، بدانید که فقط شما نیستید که چنین حسی دارید بلکه بیشتر مردم مشکل مالی دارند و در این احساس با شما شریک هستند. دخل‌وخرجشان باهم نمی‌خواند و یا بیشتر از درآمدشان خرج می‌کنند. اما جاهایی هست که شما می‌توانید پس‌انداز بیشتر و خرج کمتری داشته باشید. به‌جای اینکه منتظر باشید تا موقعیتتان بهتر شود روی عادت‌های پولی خودکار کنید علاقه‌ها و عادت‌هایی را که در طول سال‌ها کسب کرده‌اید از زنجیره اقتصادی‌تان حذف کنید، در این مقاله باهم می‌خوانیم که چگونه عادت‌های بد مالی خود را عوض کنیم و ثروتمند شویم.

بیشتر میلیونرهای خودساخته خیلی پیش‌تر از آنکه ثروتمند شوند عادت‌های پولی روزانه‌ای برای خود اتخاذ کردند، عادت‌هایی که افراد دیگر در زندگی روزمره خود ندارند، منظور از عادت‌ها رفتارهای ناخودآگاه، افکار و تصمیم‌های هدفمند است. عادت‌ها به ما اجازه می‌دهند بدون تفکر کارها و وظایف خود را انجام دهیم و انرژی مغزمان را مصرف کنیم.

تام کورلی پنجاه‌وپنج سال به مطالعه عادت‌های روزانه بیش از سی‌وپنج فرد فقیر و ثروتمند پرداخت و در پرفروش‌ترین کتاب خود یعنی کتاب «عادت‌های خود را تغییر دهید، زندگی خود را عوض کنید.» عادت‌های مالی برای ثروت‌اندوزی را بیان می‌کند.

این واکنش‌های ریشه‌دار و ذهنیت‌ها در هر جنبه از زندگی مسیر موفقیت را طراحی می‌کنند. شناسایی و تشخیص یک مشکل اولین گام در حل آن است. پس باید همیشه متوجه عادت‌هایی باشید که شما را از جاده موفقیت دور می‌کند. شما باید یاد بگیرید چگونه عادت‌های بد مالی خود را می‌توانید عوض کنید و ثروتمند شوید.

عادت شماره 1: شما عادت‌هایتان را از اطرافیان خود می‌گیرید

ما تقریباً عادت‌های خود را از افراد محیط یعنی والدین، دوستان، معلمین، خانواده، همکاران و همسایه‌ها یا جامعه می‌گیریم. عادت‌های پولی می‌تواند مثبت یا منفی باشد، اگر هزینه‌های شما نجومی است معنی‌اش این است که افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید عادت‌های مالی نادرست و ضعیفی دارند.

عادت‌های بد، مخارج و نحوه پس‌انداز آن‌ها بر شما نیز تأثیر دارد، ممکن است با دوستتان جهت صرف غذا بیرون بروید و یک هزینه غیرمنتظره چهارصد هزار تومانی از روی شرم و حیای بیهوده متحمل شوید و یا وقتی از سفر برمی‌گردید کلی بدهی بالا آورده باشید.

شما موظف هستید تا به اثرگذاری عملکرد دوستان و خانواده‌تان و تأثیر منفی عادت‌های پولی آن‌ها بر خودتان دقت کنید و این مسئله را کاملاً کنترل نمایید، ممکن است درآمد خالص آن‌ها از شما بیشتر باشد، با افرادی معاشرت کنید که هزینه‌های گزاف ندارند و از معاشرت با افرادی که با تشریفات و اسراف و تجمل‌گرایی خود بر عادت‌های پولی شما تأثیر ناخواسته و منفی می‌گذارند دوری کنید، اگر با افرادی معاشرت کنید که ده شان گرو نه شان نیست و در حقیقت پول خود را خوب خرج می‌کنند شما هم یکی از آن‌ها می‌شوید.

اندرو کارنگی قبل از اینکه به ثروتمندترین فرد زمانش تبدیل شود در طبقه فقیر جامعه بود، او راه پولدار شدنش را از یک مغز متفکر می‌دانست، منظور از مغز متفکر این است که با افرادی معاشرت کنید که بینشی شبیه شما یا بهتر از شما دارند، چراکه مشورت و نشست‌وبرخاست با چنین مغزهایی قدرت تصمیم‌گیری شما را بهتر می‌کند و شبیه افرادی می‌شوید که با آن‌ها در ارتباط هستید، به همین دلیل است که می‌بینید ثروتمندان با افرادی شبیه خود معاشرت می‌کنند.

راهکار مفید دیگر این است که شما قناعت کردن را بیاموزید، قناعت کردن یک هنر است. با افراد ولخرج معاشرت نکنید. این یک قانون است که اگر افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید عادت‌های مالی خوبی داشته باشند شما نیز عادت‌های مالی مناسبی خواهید داشت.

عادت شماره 2: همه درآمد خود را خرج نکنید

زمانی که شما همه درآمد خود را خرج می‌کنید واضح است که هیچ پس‌اندازی نخواهید داشت، بدتر از آن این است که بیشتر از درآمد خود خرج می‌کنید و برای حفظ سطح استاندارد زندگی، خود را بدهکار می‌کنید، وام‌های پرسود می‌گیرید و از این راه متحمل هزینه‌های بیشتر هم می‌شوید، با این کار درواقع شما متأسفانه درآمد آینده خود را هم صرف زندگی امروزتان می‌کنید. اما راه‌حل چیست؟ چه کار باید کرد؟ حساب همه درآمدهای خود را داشته باشید، با این کار متوجه می شوید که چقدر باید خرج کنید. برای خود بودجه ماهانه ایجاد کنید.

برای خود اهداف مالی ماهانه یا سالانه داشته باشید، هر چیزی را که باید در هر ماه برای آن پول خرج کنید بنویسید و در دسته‌بندی بودجه خود بیاورید تا بتوانید میزان پول مصرفی ماهانه خود را در هر گروه از مخارج داشته باشید و با هدف معین مقایسه کنید و ببینید میزان دخل‌وخرج شما باهم همخوانی دارد یا نه، آیا مخارج شما بیشتر از درآمد شماست یا کمتر از آن؟ سعی کنید از لیست مخارج خود هزینه‌های اضافی را حذف کنید، آن موقع و با این کار می‌بینید که چقدر صرفه‌جویی می‌کنید و با این کار بخشی از فشار مالی شما کاهش می‌یابد.

عادت شماره 3: هر چیزی را که هوس می‌کنید نخرید

در دهه 1970 میلادی گروهی از دانشمندان علوم رفتاری، روانشناسان، متخصصین تغذیه و کارشناسان حوزه‌های دیگر، مطالعه‌ای را آغاز کردند که در آن بیش از هزار کودک متولد همان سال در نیوزلند حضور داشتند، هدف این تحقیق بررسی کنترل شخصی در هر کودک و تعیین نحوه زندگی آن‌ها در سی سال بعد بود. آن‌ها فهمیدند کودکانی که کنترل شخصی بالاتری داشتند در بزرگسالی افراد ثروتمندی شدند، کنترل شخصی بزرگ‌ترین عاملی بود که موفقیت مالی در دوران بزرگسالی را پیش‌گویی می‌کرد.

شما باید به هنگام خرید حتماً لیست خرید داشته باشید، خرج کردن آنی حاصل عواطف و نبود ویژگی کنترل شخصی است، پس‌ازاینکه چند دقیقه در فروشگاه یا سوپرمارکت چرخ یا سبد خرید را با خود می‌کشید خسته می‌شوید و چیزی که در لیست خریدتان نیست چشمتان را می‌گیرد و ناگهانی چیزی می‌خرید که در لیست خریدتان نبود و نیازی به آن نداشتید. فروشگاه‌ها با استفاده از این ضعف کنترل شخصی، سرمایه جمع می‌کنند، آن‌ها افرادی متخصص را استخدام می‌کنند که پشت پیشخوان‌ها بنشینند یا فروشگاه‌ها را طوری بچینند تا از احتمال خریدهای تکانه‌ای استفاده کنند.

خرید آنی یک عمل ناخودآگاه است پس چاره کار آگاهی است، آگاهی بخش خودآگاه ذهن را روشن می‌کند و قدرت قسمت ناخودآگاه شما کم می‌شود و وقتی در چنین موقعیتی قرار بگیرید راحت‌تر می‌توانید بیشتر از لیست خود خرید نکنید. با این کار احساس نظارت و کنترل بیشتری روی مخارج خود خواهید داشت، هرچه موقعیت‌های بیشتری کسب کنید توانایی‌های کنترل شخصی شما قوی‌تر می‌شود و احتمال کمتری وجود دارد که تحت تأثیر تکنیک‌های فروشندگان خرج کنید.

عادت شماره 4: شما نمی‌دانید کجا پولتان را خرج می‌کنید

اگر بدانید پول‌های شما به کجا می‌رود امور مالی خود را بهتر کنترل و مدیریت می‌کنید، شاید متوجه شوید پول خود را به چیزهایی می‌دهید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید؛ مثل مجلاتی که نمی‌خوانید، هزینه باشگاهی که نمی‌روید و وسایلی که بلااستفاده در گوشه‌ای از خانه رها می‌شوند، بسیاری از مخارج نیز در طول زمان تغییر می‌کنند.

اگر ندانید پولتان را کجا خرج می‌کنید هرگز نمی‌فهمید که می‌توانستید با پول کمتر چیزی بخرید، مثال بسیار خوب آن بیمه است، هزینه‌های بیمه در طول زمان قابل کنترل است، سعی کنید برای بیمه مسکن، اتومبیل و زندگی! شرکت‌های قوی‌تر را پیدا کنید و متعهدترین آن‌ها را گزینش کنید تا آرامش و آسایش خود و خانواده را تضمین کنید، شما با گرفتن یک بیمه‌نامه زندگی، آتیه خود و خانواده تان را برنامه‌ریزی می‌کنید.

بیمه زندگی (عمر) خود را از این شرکت‌ها تهیه کنید

اینترنت نیز می‌تواند در میزان مخارج شما تأثیرگذار باشد، هر روز گوشی‌های جدیدتر و گران‌تر و لوازم شیک‌تر و لوکس‌تر به بازار می‌آیند و هر یک از این‌ها می‌تواند برای شما هزینه اضافی باشد، اما شما با داشتن یک لپ‌تاپ یا گوشی معمولی می‌توانید هر لحظه آخرین قیمت‌های کالاهای مورد نظرتان را ارزیابی کنید و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید و با این شیوه نیز هزینه‌های خود را کنترل کنید.

عادت شماره 5: شما چانه نمی‌زنید، عادت چانه زدن را در خود ایجاد کنید

شاید باوران نشود اما بسیاری از افراد ثروتمند از فروشگاه‌هایی با عنوان ارزان سرا و حراجی‌ها و از مناطق بازارهای مرکزی و عمده‌فروشی‌ها خرید می‌کنند و تازه موقع خرید چانه هم می‌زنند، پس شما هم می‌توانید منتظر حراج‌های مناسبتی باشید یا از تخفیف ایام ویژه استفاده کنید، شما می‌توانید به چند فروشگاه سر بزنید و چیزی ارزان‌تر تهیه کنید و تفاوت قیمت را به پس‌انداز خود بیفزایید.

ثروت‌اندوزی فرایند ساده‌ای است، شما باید اول پس‌انداز کنید و سپس بقیه مانده درآمد خود را صرف هزینه‌های ماهانه خود کنید، پس کمتر از درآمد خود خرج کنید و بقیه را پس‌انداز کنید. مطمئن باشید که پس‌انداز شما در طول زمان زیاد می‌شود و برای شما و آینده‌تان سودآوری خواهد داشت.

شاید ایجاد این عادت‌ها در اول کمی سخت باشد اما به‌هرحال کلید استقلال مالی ایجاد همین عادت‌ها است، با خانواده و دوستان خود مشورت کنید و هماهنگ باشید و عادت‌های خود را بهبود بخشید و کنترل اوضاع مالی زندگی‌تان را به دست‌گیرید تا زندگی قدرتمندی داشته باشید. در آغاز سال جدید یا فصلی نو حتی ماه پیش رو و اصلأ از همین الآن مانند یک فرد ثروتمند شروع به مدیریت مخارج و هزینه‌های خود کنید تا به‌زودی شما هم یک فرد ثروتمند شوید.

عادت شماره 6: کاهش هزینه‌های زیاد برای مسکن

هزینه مسکن شامل اقساطِ وام یا اجاره خانه و رهن، مالیات سالیانه، بیمه زلزله و آتش‌سوزی مسکن و هزینه جاری نگهداری و تعمیراتِ خانه است، هزینه‌های مسکن معمولاً بخش بسیار مهمی از مخارج خانواده را تشکیل می‌دهد، پس باید بتوانید تا حد ممکن آن‌ها را پایین بیاورید. طبق تحقیقات، جمع هزینه‌های مسکن نباید بیش از 25% درآمد سالانه باشد. بیشتر خانواده‌ها به خاطر میل به تجمل‌گرایی هزینه‌های زیادی صرف مسکن و ایجاد تغییرات در دکوراسیون منزل می‌کنند.

در ۶۴٪ ثروتمندان هزینه‌های مسکن کمتر از 25% درآمدشان را تشکیل می‌دهد و افرادی که بیش از این مقدار از درآمد خالص خود را صرف هزینه‌های مسکن می‌نمایند چالش‌های مالی زیادی دارند، راه‌حل کار این است که شما خانه‌هایی کوچک‌تر، متناسب با تعداد افراد خانواده و البته درآمد خالص خود تهیه کنید، سعی کنید خانه‌های ارزان‌تر پیدا کنید، به خاطر چشم‌وهم‌چشمی دیگران متحمل هزینه‌های گزاف مسکن نشوید.

هزینه‌های خانه را کاهش دهید. در مصرف برق و گاز و تلفن و آب صرفه‌جویی کنید. با کنترل دمای خانه میزان مصرف خود را کاهش دهید. با ایجاد فضایی گرم و صمیمی در خانه از کنج اتاق‌های جداگانه از هم بیرون بیایید، و سعی کنید در کنار یکدیگر در فضایی آرام و صمیمی باشید و این‌گونه در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید، باهم اندیشی مدیریت منزل و منابع مالی ثروت و برنامه‌های روزمره و آینده خانواده را باهم هماهنگ می‌کنید و با افزایش مهرورزی به تقویت روابط عاطفی و انسانی و قوام اساس خانواده و پایه‌های اصلی خانواده می‌پردازید.

پس آموختیم که ما برای جمع‌آوری ثروت می‌بایست که هزینه‌های بی‌مورد را کاهش دهیم، از تجمل‌گرایی و خرید وسایل اضافی و پرمصرف خودداری کنیم.

ادامه این مقاله را از اینجا بخوانید…

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید