هر کسب‌وکار تازه‌ای که راه می‌افتد با دنیایی از امید همراه است؛ امید برای موفقیت و روی روال افتادن کارها؛ کسب پیروزی و نشستن بر قله تلاش و همت، اما چطور است که بعضی کسب‌وکارها موفق و بعضی‌ها از رده خارج می‌شوند؟ واقعیت این است که روش‌هایی وجود دارد که به بهبود مشاغل کمک می‌کند. عده‌ای از این روش‌ها باخبر هستند و آن‌ها را به کار می‌گیرند و عده‌ای هم متأسفانه زیاد جدی‌ نمی‌گیرند. گروه اول معمولاً موفق‌تر از گروه دوم عمل می‌کنند. برای اینکه شما هم در جمع پیروز اول قرار بگیرید، این مقاله را دنبال کنید.

1-باخبر باشید

اگر میانه خوبی با اخبار ندارید و فکر می‌کنید بی‌خبری، خوش‌خبری است؛ بهتر است این رویکرد را عوض کنید. سعی کنید تمام اطلاعات و اخبار مربوط به حیطه کاریتان را دنبال کنید و در جریان تغییرات قرار بگیرید. کسانی که با جریان اطلاعات حرکت می‌کنند، افراد موفقی هستند که نمی‌گذارند بی‌خبری آن‌ها را از رشد در کسب‌وکارشان بازدارد، مثلاً شما که درزمینه بیمه مطالعه می‌کنید و یا مسئولیتی هم دارید و در بخش‌های مشاوره و یا مدیریت بیمه فعالیت می‌کنید لازم است که از انواع خدماتی که شرکت‌های مختلف بیمه‌ای در زمینه‌های گوناگون ارائه می‌دهند مطلع باشید و از آخرین مقررات و تحولات واقعی و مؤثر بیمه در کشور آگاه باشید تا در زمان پاسخگویی به مشتری اشراف خبری و تسلط بی‌مانند خود را به مقررات به بیمه‌گذار ثابت کرده و بتوانید بهترین پیشنهاد را به او ارائه دهید.

2-مهارت یاد بگیرید

چه با حضور در کلاس‌های آموزشی، همایش‌ها و کارگاه‌ها و چه با خواندن بهترین کتاب‌های بازاریابی، فروش و تبلیغات مهارت‌های مربوط به بیمه خصوصاً بیمه عمر را افزایش دهید. دنیای امروز دنیای تغییرات سریع است و اگر بخواهید به روشی که تا امروز جواب داده اکتفا کنید؛ ممکن است از سرعت موفقیت و روش‌های به‌روز شده فردا و سال‌های بعد جا بمانید و توسعه فروش بیمه‌تان دچار مشکل شود. بنابراین یادگیری مستمر و آموزش پایدار را جدی بگیرید تا نه‌تنها از قافله عقب نمانید، بلکه جز نوابغ فروش باشید چون این‌یک قانون طبیعی اجتماع است که اگر اول نباشی آخر می‌شوی.

3-خوش‌قول بمانید

خیلی‌ها فکر می‌کنند گول زدن مشتری و دست‌به‌سر کردن او هنری است که باعث موفقیتشان خواهد شد؛ غافل از اینکه شاید این دست‌به‌سر کردن به‌طور موقت مشکل را برطرف کند؛ ابداً این‌طور نیست زیرا که در طولانی‌مدت باعث عدم وفاداری مشتری و از دست دادن او خواهد شد. سعی کنید مشتری مداری را در رأس کدهای کاری خود قرار دهید و اگر حرفی می‌زنید، سر تعهد و پیمان خود بمانید، خوش‌قولی یکی از مهم‌ترین اصول خوش‌حسابی و داشتن یک کسب‌وکار موفق است، اگر چشمتان به دنبال مشتری ارجاعی است و منتظر زنگ تلفن مشتری برای معرفی پیشنهاد بیمه‌نامه دیگری برای دوستان و نزدیکان مشتری قبلی خود هستید بدانید این انتظار بسیار مطلوب است و فقط زمانی تحقق پیدا می‌کند که کلمات و گفته‌های شما واقعی باشند و جنبه پروپاگاندا نداشته و با احترام به شخصیت مشتری، منش و صداقت خود را به اثبات برسانید تا آن مشتری که بااحساس خرید کرده باعقل دوباره پیگیری خرید دوم و پس‌ازآن باشد.

4-اهمیت برنامه‌ریزی و نظم

اگر نتوانید به ذهنتان نظم بدهید و برنامه منظمی برای رسیدگی به کارها بچینید، خیلی زود از مسئولیت‌ها عقب می‌مانید و به دنبال آن مشتریانتان را از دست می‌دهید. چیدن برنامه زمانی درست و واقع‌بینانه و مشخص کردن مرحله‌به‌مرحله مسئولیت‌ها می‌تواند اقدام بسیار مهمی دررسیدن به اهداف شغلی شما بردارد همیشه خود را جای مشتری بگذارید، آیا خود شما از فروشگاهی که نظم ندارد و نه ظاهر خوب و یا چیدمان مناسب و یا استقبال شایسته‌ای ندارد خرید می‌کنید و یا اطرافیان و عزیزانتان را به خرید از چنین مغازه‌ای دعوت می‌کنید؟پس حتماً در ملاحظه زیبایی در چیدمان و جذابیت‌های بصری در محیط مخصوصاً ورودی و در نحوه ارائه محصولات خود که در بیمه خدمات است نهایت دقت را به عمل آورده و پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشید.

5-استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی

تقریباً هر کسب‌وکار موفقی که این روزها هنوز در بازار فعالیت دارد؛ استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی را می‌داند، این کسب‌وکارها آگاه‌اند که تبلیغات چطور در ارائه تصویر برندشان موفق عمل می‌کند و تا چه اندازه مؤثر است، کسب‌وکارهای موفق برای کسب درآمد از طریق اینستاگرام روش‌هایی که در اینجا وجود دارد را دنبال می‌کنند، اهمیت عکاسی خوب، نوشتن کپشن‌هایی با اطلاعات دقیق و درست و پاسخگویی منظم را می‌دانند و همین موارد هم باعث می‌شود بتوانند روزبه‌روز موفق‌تر از قبل عمل کنند؛
این موارد تنها به اینستاگرام محدود نمی‌شود و شامل هر شبکه اجتماعی دیگری هم خواهد بود، شما باکمی گشت‌وگذار در فضای مجازی از قدرت و ابتکار رقبای خود آگاه می‌شوید ولی این اطلاعات نباید شمارا ناامید کند، بلکه با نهایت حسن نیت از ترفندهای همکاران استفاده کنید، تکنیک‌های برتر را با خلاقیت‌های خود و تجربیاتی که از سابقه کار و تلاش در محیط استانی و شهری خود به دست آورده‌اید جمع کنید و با گروه مشاوران خود مشورت کنید، اگر گروه مشاور ندارید حتماً تشکیل بدهید، و با نظر جمع و یا تصمیم نهائی خود به بهترین پیشنهاد برسید و اثر واقعی تکنیک و انتخاب خود را در جذب مشتری و افزایش بازدید ببینید و مرتب راهکارهای خود را اصلاح کنید، موفقیت در پشت قدم‌های بعدی منتظر شما است.

6-یاد بدهید

کافی است سری به شرکت‌های موفق بزنید و رفتارها و روابط نیروی انسانی‌شان را باهم مطالعه کنید تا متوجه شوید در این شرکت‌ها تمام نیروی انسانی مرتب در حال ردوبدل کردن اطلاعات تازه و مهارت‌های جدیدی هستند که به شیوه‌های مختلف آموزش‌دیده‌اند.
نیروی انسانی فعال در این شرکت‌ها به‌خوبی باهم ارتباط دارند و می‌دانند رشد مجموعه باعث رشد فردی آن‌ها هم خواهد شد. نکته مهم این است که شما باید این اطمینان را به آن‌ها بدهید تا گمان نکنند با یاددادن چیزی که بلد هستند، ممکن است شخص دیگری جایشان را بگیرد، ما اعتقاد راسخ داریم که وقتی من موجب پیشرفت دوستانم می‌شود و آن‌ها در کارشان موفق‌تر می‌شوند سیستم و سازمان ما در بین رقبا موفق‌تر خواهد شد و عوامل موفقیت بهتر و بالاتری در مسیر رشد خود من قرار می‌گیرد و من و دوستان و همکاران با آموزش و یاددهی به یکدیگر هم‌افزایی داریم، کافی است این مسیر را یک‌بار تجربه کنید.

7-اهمیت به تمایل مشتری

مطالعه متون مقررات و قوانین و آئین‌نامه‌های جدید و مجموعه‌ای از مقالات و کتاب‌های مرتبط به حیطه کاری شما که فروشنده بیمه عمر و تأمین آتیه هستید، تنها بخشی از مسیر موفقیت است. بخش دیگر به مطالعه در زمینه‌های مدیریت مالی و یا حسابداری و روانشناسی و مشاوره و خانواده و یا حتی مدیریت منابع انسانی و سایر مباحث علوم انسانی بستگی دارد، انتخاب و گزینش همکاران هوشیار می‌تواند مقدمه موفقیت‌های بعدی شمارا فراهم آورد زیرا که شما و همکاران شما در هر مشاوره نیاز به اطلاع از وضعیت اجتماعی و رفتاری و خانوادگی مخاطب خاص خود که درواقع ولی‌نعمت ما هستند دارید، درست که در بیمه زندگی هم حق انتخاب با مشتری است؛ اما درواقع این شما هستید که بر اساس اطلاعات تخصصی خود در زمینه‌های مختلف می‌توانید بر محیط مشاوره و مسیر فکری و تصمیم‌گیری‌های بیمه‌گذار تأثیرگذار باشید تا حدی که تردیدهای کوچک او را به تصمیم قاطع تبدیل کنید و تصمیم‌های واحد او را برای خرید یک بیمه‌نامه به تصمیم برای خرید دو یا چند بیمه‌نامه تغییر دهید و تعداد افراد بیشتری از جمعیت دور از بیمه عمر را تحت پوشش قرار دهید، مطمئن باشید که مشتری به هنگام دریافت بیمه‌نامه‌های صادره خوشنود و شادمان خواهد بود، کافی است کارت ویزیت و آمادگی خود برای دریافت نشانی دوستان و آشنایان مشتری را به او گوشزد کنید تا مشتری‌های ارجاعی بیشتر با شما تماس بگیرند.

8-روی مزیت رقابتی کار کنید

برای کارتان مزیت رقابتی مشخص کنید؛ یعنی با خودتان بگویید که باوجود رقبای دیگر در همین حرفه فروش بیمه عمر وتامین آتیه،  آثار آینده‌ساز این بیمه نامه را در حد مناسبی بازکرده و با زبان خوب و اعتمادبه‌نفس بالا بیان کنید و به مشتری یادآور شوید که قرار است چه خدمات و امکاناتی را ارائه دهید تا جایگاه شما از سایرین را متفاوت کند، اگر بتوانید مزیت رقابتی بیمه عمر و تأمین آتیه در بخش‌های پوشش‌ها و یا وام و یا سود مشارکت در منافع را به نحوی با دغدغه‌ها و یا برنامه‌های آینده خود مشتری و یا خانواده او به نحو مناسبی ترکیب کرده و ارائه دهید و از توفیق‌ها و روزهای روشن و آینده درخشان او برای مشتری تعریف کنید، بخش بزرگی از راه فروش را رفته‌اید. دقت داشته باشید که طرح مزیت‌های رقابتی باید تازگی داشته باشد و اهداف بی‌مانندی را در آینده بیمه‌گذار یا خانواده او تحقق بخشیده و اجرای هر یک نیز به‌طور واقعی از سوی مراجع قانونی، تضمین‌شده باشد.

9-مسئولیت اجتماعی دارید؟

در هر کشور پیشرفته‌ای شرکت‌ها مسئولیت اجتماعی خاص خودشان را تعریف می‌کنند و از این طریق نه‌تنها دِین خود را به جامعه ادا می‌کنند؛ بلکه برای خود وجهه و اعتبار اجتماعی خاصی هم می‌سازند. بهتر است شما هم برای کسب‌وکارتان یک مسئولیت اجتماعی تعریف کنید؛ مثلاً اگر شخصی کسب‌وکارش در رابطه با مواد غذایی است، می‌توانید مبارزه با گرسنگی را به بخشی از اهداف خود تبدیل کند. وی با این کار هم‌ قدم مثبتی در جهت کمک به مردم برمی‌دارد و هم تصویری از شرکتی موجه و مفید ارائه می‌کند که ورای اهداف مادی تعیین‌شده است. همین بهبود وجهه درنهایت منجر به بهبود کار شما هم خواهد شد، به‌عنوان‌مثال در بین صحبت‌های خود، تعداد افرادی که در کشور تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند را یادآور شوید و وظیفه طرح بیمه زندگی و موضوع پیگیری آن را جزء وظایف اصلی شخص خودتان مطرح کنید و با کاربرد کلمات و لحن مناسبی ثابت کنید که شما این وظیفه را قلبا و به‌عنوان یک وظیفه اجتماعی و با اولویت اول زندگی خود انتخاب کرده‌اید و با صدور هر بیمه‌نامه احساس رضایت شغلی و آرامش روحی خاصی دارید و تلقین شایسته چنین نگرشی و احساسی حتماً در تغییر بینش بیمه‌گذار مؤثر است.

10-محیط را شاد کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مواردی مثل نور، صدا و موسیقی می‌تواند روی وضعیت روحی همکاران و درنتیجه، کیفیت کاری‌شان تأثیر بگذارد. برای بهبود وضعیت روحی افراد به وضعیت تهویه هوای محیط کار، ترکیب نور زرد و سفید، ارگونومیک بودن میزها و صندلی‌ها، استفاده از رنگ‌های شاد و حفظ آرامش محیط کار دقت کنید آرایش درست وسایل اداری و چیدمان وسایل پذیرایی از مشتری، در تصمیم‌گیری مشتری درگرفتن تعداد بیشتر و با کیفیت تر بیمه‌نامه ها تأثیر دارد، رفتار و کلماتی که شما به کار می‌برید و لحنی که شما انتخاب می‌کنید می‌بایست در سطح همان کلاس رفتاری خود مشتری باشد تا او احساس همزیستی و رفاقت با شمارا داشته باشد، علاوه بر این موارد فیزیکی، دادن هدیه در هنگام ارائه بیمه‌نامه و یا در مواردی و طبق هماهنگی با مدیریت مجموعه خود می‌توانید به جشن‌های مختصر و مناسبتی دعوت کنید، مطمئناً برگزاری جشن‌های کوچک دوستانه و ایجاد محیطی شاد برای مشتری و نیروی انسانی سازمان شما در بیمه، وفاداری همکاران نسبت به شرکت را بالا می‌برد وقطعا موجب افزایش راندمان کار خواهد شد.
به خاطر داشته باشید شما برای جذب و نگهداری مشتریان و همکاران خود هزینه می‌کنید و باید بتوانید هر دو را نسبت به محیط کارتان علاقه‌مند کنید تا با اشتیاق بیشتر به خریدوفروش بپردازند و درنتیجه درآمد شما و همکاران بالا می‌رود.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید