چهارشنبه, 5 آگوست, 2020

راه‌های مختلفی برای به دست آوردن رفاه و آرامش در زندگی وجود دارد که شاید مهم‌ترین این راه‌ها امنیت مالی ما و عزیزانمان باشد، یکی از این راه‌ها می‌تواند پس‌اندازی در قالب یک سرمایه‌گذاری ایمن با سودی مناسب باشد، اگر این پس‌انداز به صورتی انجام پذیرد که به روند زندگی ما لطمه نزند، در صورت نیاز مالی، سهولت دسترسی به آن وجود داشته و سودآور باشد و بتوانیم از مزایا و امکانات مفید آن بهره‌مند شویم، می‌توانیم به انتخاب خود افتخار کنیم.

حتماً تاکنون نام بیمه عمر به گوشتان خورده است و تبلیغ آن را کم‌وبیش در جای‌جای شهر و حتی فضای مجازی دیده‌اید؛ اما واقعاً بیمه عمر چیست؟ اصلاً این بیمه چه کاربردهایی برای ما می‌تواند داشته باشد؟ آیا بیمه عمر می‌تواند پاسخگوی دغدغه‌های زندگی ما باشد؟

دغدغه های مشترک ما انسانها

حادثه و بیماری

بی پولی و نداشتن سرمایه

رفاه و آرامش خانواده و عزیزانمان

آرامش و امنیت خانواده در نبود ما

بازنشستگی با کیفیت و رویایی

داشتن شغل مناسب و مورد علاقه

بیمه عمر که با اسامی مختلفی بین مردم شناخته می‌شود (بیمه عمر و تأمین آتیه، بیمه عمر و پس‌انداز، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، بیمه عمر وزندگی و…) درواقع یک سرمایه‌گذاری کاملاً مطمئن با سود تضمینی است که علاوه بر پرداخت سود علی‌الحساب به سپرده‌های شما، شامل پوشش‌های بیمه‌ای متنوعی نیز هست.
بیمه عمر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های بیمه‌ای در سراسر جهان است. در این طرح افراد با پرداخت مبلغی تحت عنوان حق بیمه علاوه بر تأمین منابع لازم برای تشکیل سرمایه‌ای قابل‌توجه، از مزایا و پوشش‌های بیمه عمر نیز برخوردار خواهند شد.

طرح‌های مختلف بیمه عمر به‌گونه‌ای تعریف‌شده‌اند که بتوانند پاسخگوی نیازهای قشر گسترده‌ای از مردم با شرایط سنی، مالی، سلامتی و جسمانی متفاوت باشند. اگر در مورد مزایای آن مطالعه کرده‌اید و برای خودتان بیمه عمر تهیه‌کرده‌اید به خاطر تصمیم درستتان به شما تبریک می‌گوییم. اگر بی‌توجه از کنار آن گذشته‌اید به شما توصیه می‌کنیم الو بیمه عمر را دنبال کنید تا به‌صورت کاملاً واضح و شفاف در جریان جزئیات، مزایا و پوشش‌های آن قرار بگیرید.

برخی از مردم بیمه‌های عمر را نوعی بیمه می‌دانند که اگر شخص بیمه‌شده براثر حادثه و یا عوامل طبیعی فوت کند مبلغی به خانواده او پرداخت خواهد شد و در زمان حیات بیمه‌شده دیگر صندوق و پس‌اندازی وجود ندارد؛ اما درواقع چنین نیست، چراکه بیمه عمر، بیمه زندگی است. این بیمه‌نامه و پس‌انداز و پوشش‌های بیمه‌ای آن برای زمان حیات وزندگی فرد برنامه‌ریزی‌شده است و در پایان قرارداد سرمایه‌ای قابل‌توجه به‌صورت یکجا به‌عنوان سرمایه نهایی به بیمه‌شده پرداخت می‌گردد.

به دلیل تغییر در سبک زندگی، شرایط محیطی و دیگر عوامل تأثیرگذار، شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که در میان دوستان و آشنایان دور و نزدیک خود شاهد ابتلای آن‌ها به یکی از انواع بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج بوده‌اید. واقعیت تلخی که در این شرایط با آن روبه‌رو می‌شویم این است که شخص بیمار علاوه بر این‌که باید روحیه خود را برای غلبه بر بیماری حفظ کند، باید با بحران‌های مالی مربوط به درمان یا گذران زندگی روزمره نیز دست‌وپنجه نرم کند. متأسفانه بالا بودن هزینه‌های پزشکی و دارویی شرایط معیشت را برای فرد بیمار و خانواده او بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌کند. بدتر از آن، زمانی است که سرپرست خانواده فوت می‌کند و افراد دیگر خانواده باید علاوه بر تحمل رنج از دست دادن عزیزشان به دنبال راهی برای تأمین معاش خود باشند. حداقل بخش مالی این مشکل می‌تواند با دوراندیشی و پرداخت هزینه‌ای بسیار کم حل شود. یکی از بهترین راه‌های موجود، خرید بیمه عمر است که می‌تواند از فشار این بحران‌ها بکاهد.
در کل بیمه‌گذار با داشتن این بیمه در صورت حیات از مزایای متنوعی بهره‌مند می‌شود و اگر هم فوت کند، خانواده و ذی‌نفعان وی شامل مزایایی می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با بیمه عمر با اصطلاحات رایج آن شوید،
عناوین و اسامی که ازاین‌پس همواره خواهید شنید.

اصطلاحات رایج بیمه ای

بیمه‌گر شخصی است حقوقی که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار تعهد جبران خسارت و یا پرداخت وجه معینی را در صورت وقوع  خسارت یا حادثه به عهده می‌گیرد. به زبان ساده‌تر بیمه‌گر همان شرکت بیمه است که وارد قرارداد با متقاضی خرید بیمه می‌شود؛ که در اینجا شرکت بیمه پاسارگاد به‌عنوان بیمه‌گر پذیرنده ریسک و تعهدات است.

بیمه‌گذار فردیست که با شرکت بیمه وارد قرارداد می‌شود و تمام شرایط و مندرجات فرم پیشنهاد بیمه عمر وتأمین آتیه پاسارگاد را پس از مطالعه و بررسی دقیق قبول می‌کند و متعهد به پرداخت حق بیمه با شرایط مندرج در بیمه‌نامه می‌شود.
به زبان ساده تر بیمه‌گزار شخصی است (حقیقی یا حقوقی) که اقدام به خرید بیمه می‌کند و پرداخت اقساط و حق بیمه بر عهده او خواهد بود.
تمام تغییرات اعم از ابطال، بازخرید، وام، دریافت خسارت و کاهش و افزایش مفاد بیمه‌نامه با امضاء و درخواست بیمه‌گذار قابل انجام است.

بیمه‌شده: بیمه‌شده فردی است که فوت و حیات او موضوع اصلی بیمه‌نامه عمر و تأمین آتیه است. بیمه‌شده کسی است که در واقع مورد بیمه است
شرکت بیمه پاسارگاد از نوزادان یک‌روزه تا افراد ۶۵ ساله را در قالب بیمه‌شده تحت پوشش بیمه عمر و تأمین آتیه قرار می‌دهد.

فرد یا افرادی که بنا به درخواست بیمه‌گذار نامشان در بیمه‌نامه درج گردیده و تمام یا بخشی از سرمایه بیمه‌نامه به ایشان پرداخت می‌شود. این سرمایه هم در زمان حیات بیمه‌شده و هم در زمان فوت، قابل پرداخت به استفاده‌کنندگان است.

مرگ حق است: این جمله را همگی شنیده‌ایم و این مسئله برای همه روزی اتفاق خواهد افتاد، اصلاً واژه عمری که در برند بیمه‌های عمر شرکت‌های بیمه‌ای بکار می‌رود، اشاره به همین موضوع دارد. چراکه مهم‌ترین، اصلی‌ترین و تنها پوشش اجباری بیمه‌های عمر و تأمین آتیه همین پوشش فوت طبیعی یا سرمایه بیمه عمر است.

ممکن است این پوشش و یا سایر پوشش‌های بیمه عمر در نگاه اول  حس خوبی به افراد ندهد و تداعی‌کننده اندوه و ناراحتی باشند، اما به‌واقع چنین نیست و این ویژگی‌ها در کنار سایر مزایای ارزنده و استثنائی بیمه عمر نوید رفاهی مستدام را به افراد می‌دهد. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد این است که به‌محض صدور بیمه‌نامه، بیمه‌شده تحت پوشش فوت طبیعی قرار می‌گیرد و در صورت فوت حتی با پرداخت یک قسط کل سرمایه عمر (غرامت فوت طبیعی) مندرج در قرارداد همراه با اندوخته بیمه‌نامه به بازماندگان متوفی پرداخت می‌گردد.
سرمایه بیمه عمر که درواقع بازمانده شخص بیمه‌شده است در مورد افرادی که سرپرست خانواده هستند و در اثر فوت طبیعی از دنیا می‌روند، می‌تواند کمک مالی بسیار خوبی برای خانواده او باشد و نقش بسیار اثرگذاری در تأمین مالی خانواده در فقدان سرپرست خانواده ایفا نماید.

حادثه خبر نمی‌کند…
بیمه همان‌طور که از اسمش پیداست در زمان وقوع حادثه به‌عنوان حامی و پشتیبان، ایفای نقش می‌کند.
ازآنجاکه دردناک‌ترین و غم‌انگیزترین نوع مرگ‌ومیرها، فوت براثر حوادث است شرکت‌های بیمه، این موضوع را به بهترین و کامل‌ترین شکل ممکن پوشش می‌دهند تا بازماندگان متوفی، علاوه بر درد و رنج حادث‌شده، دغدغه دیگری نداشته باشند.
به زبان ساده تر به غرامتی که در اثر فوت حادثه به بازماندگان پرداخت می شود سرمایه حادثه گفته می شود.

ضریب تشکیل سرمایه بیمه عمر ضریبی است که با استفاده از آن پوشش فوت طبیعی محاسبه می‌شود. طبق فرم پیشنهاد این ضریب توسط بیمه‌گذار انتخاب می شود.

به عنوان مثال سرمایه عمر (پوشش فوت طبیعی) فردی ۳۰ ساله با پرداخت مبلغ ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰ ریال و انتخاب ضریب تشکیل سرمایه ۳۰۰ برابر می شود:
۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال = ۳۰۰ × ۱۰۰۰۰۰۰ ریال
یعنی در صورت فوت بیمه شده حتی با پرداخت یک قسط ۱۰۰۰۰۰۰ ریالی، مبلغ سیصد میلیون ریال به عنوان سرمایه عمر (غرامت فوت طبیعی) به بازماندگان ایشان پرداخت می شود.

مدت بيمه فاصله زماني بين ابتدا و انتهاي تعهد بيمه‌گر است كه در طول اين زمان بيمه‌گر متعهد جبران خسارتهاي مورد تعهد مي‌باشد. به زبان ساده تر مدت‌زمانی که بیمه‌گزار متعهد به پرداخت حق بیمه است و شرکت بیمه، بیمه‌شده را تحت پوشش‌های بیمه عمر قرار می‌دهد.
انتخاب مدت قرارداد با بیمه گذار بوده و بین پنج تا سی سال است.

بیمهٔ عمر، یک طرح جامع بیمه‌ای است که شرکت‌های بیمه به منظور سرمایه‌گذاری و ارائه پوشش‌های بیمه‌ای به افراد جامعه ارائه می‌دهند. درواقع بیمه عمر یک پس‌انداز منظم است که از پرداخت‌های افراد یک صندوق سرمایه‌گذاری و یک چتر حمایتی بیمه‌ای ایجاد می‌کند.

شما با توجه به توانایی مالی که دارید، می توانید با اختصاص بخشی از درآمدتان که معمولاً برای آن برنامه‌ریزی خاصی ندارید و یا ممکن است صرف هزینه‌های غیرضروری کنید را، در بیمه عمر سرمایه‌گذاری کنید.

بدین ترتیب، هم از پس‌انداز و مزایای بازنشستگی بیمه عمر برخوردار می‌شوید و هم اینکه اگر حادثه و اتفاق ناگواری مثل فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و یا بیماری‌های خاص اتفاق افتاد، می‌توانید از پوشش‌های بیمه‌ای خود استفاده نمایید.

با خرید بیمه عمر و پرداخت حق بیمه آن طی مدت قرارداد، اندوختهٔ بیمه‌گذار شکل می‌گیرد. به این اندوخته بر اساس قرارداد،‌ سود تضمینی و سود مشارکت (به‌صورت روزشمار و مرکب) تعلق‌گرفته و در بازه‌های زمانی‌های طولانی‌تر،‌ سرمایه‌گذاری پرسودی را رقم خواهد زد.

این اندوخته بعد از مدت شش ماه قابل بازخرید و بعد از پنج سال قابل‌برداشت است؛ اما در صورت برداشت قبل از سال پنجم، به دلیل کسر هزینه‌های بیمه‌گری، اندوخته از مجموع پرداختی کمتر است.

محاسبه بیمه عمر و میزان اندوختهٔ آن، با توجه به عوامل مختلفی انجام می‌شود. برای مثال مدت قرارداد، میزان حق بیمه پرداختی و درصد افزایش سالیانه آن بر محاسبه بیمه عمر تأثیر می‌گذارند.

error: Content is protected !!