نفسی عمیق بکشید و یادتان باشد که این لحظه تنها زمانی است که شما از داشتن آن اطمینان دارید.

برای خودتان ارزش قائل شوید زیرا شما همانی می‌شوید که باور دارید.
ثروتمندترین زن سیاه‌پوست جهان، مجری پربیننده‌ترین میزگرد تلویزیونی خانم اپرا وینفری است که همان شد که بهش باور داشت.

اپرا وینفری در بیست و نه ژانویه ۱۹۵۴ در می‌سی‌سی‌پی، از مادری نوجوان به دنیا آمد. مادرش ورنیتا لی ۱۸ ساله خدمتکار بود. پدرش ورنن وینفری ۲۰ ساله در ارتش خدمت می‌کرد. تا ۶ سالگی نزد مادربزرگش در روستایی در می‌سی‌سی‌پی زندگی کرد. با کمک مادربزرگ توانست در کودکی خواندن و نوشتن را بیاموزد او در ۳ سالگی انجیل و سرودهای مذهبی در کلیسا را از حفظ می‌خواند. اگرچه اپرا در دوران کودکی چیزی ازلحاظ عشق و مهربانی کم نداشت اما عشق تنها چیزی بود که در میان خانوادهٔ او وجود داشت. مادربزرگ او خدمتکار بوده و به اپرا نیز گفته بود که وی نیز خدمتکار خواهد شد. در این مدت وی لباس‌هایی که از گونی سیب‌زمینی ساخته‌شده بود به تن می‌کرد که باعث شد بسیاری از مردم با سنگدلی تمام او را «دختر گونی پوش» صدا بزنند؛ اما در همان روزهای کودکی نیز اپرا می‌دانست که وی برای چیزهای بسیار بزرگ‌تری آفریده‌شده است.

تا ۱۲ سالگی را با مادرش در میلواکی گذراند.
۹ ساله بود که مردی از اقوام به او تجاوز کرد و مدتی بعد هم مورد آزار جنسی اقوام دیگر قرار گرفت.
هرچند از درون رنج می‌برد اما هرگز این مسائل را باکسی در میان نگذاشت. مادرش تصمیم داشت او را به کانون اصلاح و تربیت بفرستد، ولی شانس با اپرا یار نبود و ظرفیت مدرسه تکمیل بود. دیگر راهی نبود جز اینکه با پدرش زندگی کند. به همین دلیل در سال ۱۹۷۱ نزد پدرش در نشویل رفت.

و در سال ۱۹۶۷ از خانه گریخت. در سال ۱۹۶۸ در پی آزارهای جنسی در چهارده سالگی باردار شد ولی بچه خود را از دست داد و پسری مرده به دنیا آورد. مرگ فرزند برای او ضربه سختی بود، طوری که تا مرز خودکشی نیز پیش رفت ولی با خود عهد کرد که زندگی‌اش را تغییر دهد. پدر هم تصمیم گرفت باانضباط و سخت‌گیری به او کمک کند تا بتواند زندگی‌اش را دگرگون کند. او تحصیلاتش را ادامه داد و پدرش او را تشویق می‌کرد که همیشه بهترین باشد. اپرا مجبور بود هفته‌ای یک کتاب بخواند و مطلبی دربارهٔ آن بنویسد.

سخت است باور کرد که یک دختر باردار 14 ساله با تفکرات جدی در مورد خودکشی بتواند مسیر زندگی خود را تغییر دهد اما اپرا این کار را کرد. وی اعتمادبه‌نفسش را به دست آورده و با اطمینان به غریزه و توانایی‌هایش مسیر خود به سمت دیده شدن در انظار عمومی را آغاز کرد. وی دراین‌باره گفته است: من هیچ‌گاه برای چیزی برنامه‌ریزی نکرده‌ام. تنها توسط غریزهٔ قدرتمندم هدایت‌شده‌ام و تصمیماتی گرفته‌ام که بر اساس آنچه در آن زمان برای من درست بوده‌اند گرفته‌شده‌اند». اپرا در رقابت‌های دختر شایسته شرکت کرده و در سال 1972 و در سن ۱۷ سالگی به‌عنوان بانوی سیاه‌پوست ایالت تنسی انتخاب شد.

در هفده سالگی گزارشگر رادیو نشویل شد. برای اینکه بتواند به کار در رادیو و تلویزیون ادامه دهد، برای رفت تحصیل به دانشگاه تنسی رفت و در رشته هنرهای نمایشی و ارتباط کلامی مشغول به تحصیل شد و هم‌زمان، به‌طور نیمه‌وقت در رادیو محلی مشغول به کار شد.

در همان نخستین سال تحصیل در دانشگاه ۲ جایزه برای دو نمایش به او تعلق گرفت. در ۱۹۷۶ مجری خبر تلویزیونی در بالتیمور شد. در ۱۹۷۸ علاوه بر گزارشگری و گویندگی به اجرای یک برنامه تلویزیونی هم پرداخت که بسیار موفقیت‌آمیز بود. سپس در ۱۹۸۳ به اجرای برنامه صبحگاهی‌ای‌ام شیکاگو پرداخت.
در ظرف کمتر از یک سال به یکی از پرطرفدارترین برنامه‌ها تبدیل شد. این برنامه پس از گسترش در سپتامبر ۱۹۸۵ به «شوی اپرا وینفری» تغییر نام داد.

شوی تلویزیونی اپرا وینفری:

نخستین بار در سال 1986 برنامه اپرا به‌صورت سراسر در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال 2011 به مدت 25 سال ادامه داشت و در سال‌های آخر در بیش از 145 کشور جهان پخش می‌شد.

شوی تلویزیونی اپرا توانست تغییرات بزرگ و بنیادینی در ژانر گفتگوهای تلویزیونی ایجاد کند به‌گونه‌ای اپرا یکی از تأثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاه‌پوست در سراسر جهان شناخته شود
اپرا وینفری در همان سال برای ایفای نقش در فیلم رنگ ارغوان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ انتخاب شد و به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار برای نقش مکمل زن شد و همچنین از او برای بازی در فیلم پسر بومی قدردانی فراوانی شد.

علاقهٔ زیاد اپرا به بازیگری باعث شد که در سال 1986 موسسه فرهنگی هنری هارپو را تأسیس کند. هارپو یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی است. اپرا در سال 1988 جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد.

اپرا وینفری در ژانویه 1987 سه جایزهٔ امی را به خاطر بهترین اجرا، برنامه گفتگو و کارگردانی دریافت کرد، سال بعد هم موفقیت او مجدد تکرار شد و جایزهٔ بهترین گوینده سال را به خود اختصاص داد. جالب است بدانید که اپرا جوان‌ترین زنی بود که آن جایزه را به دست آورده بود. وی جمعاً تاکنون 34 جایزه‌امی را دریافت کرده است. دریکی از برنامه‌های سال ۲۰۰۴، وینفری به تمام ۲۷۶ مخاطب حاضر در سالن یک اتومبیل هدیه کرد. همچنین در بیست و پنجمین و آخرین سری برنامهٔ خود تمام حاضران در آن برنامه را به سفر به استرالیا مهمان کرد.

اپرا وینفری در نوامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد برنامه‌اش به‌زودی پایان می‌یابد. او چند سال بر روی برپایی شبکه خودش متمرکز بود، این شبکه در ماه ژانویه ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. این شبکه بیست‌وچهارساعته به پخش برنامه‌هایی در حوزه سبک زندگی می‌پردازد.
اپرا وینفری به‌عنوان یکی از اثرگذارترین زنان جهان شناخته می‌شود و برخی ارزیابی‌ها او را بانفوذترین زن در جهان شمرده‌اند. مجله تایم اپرا وینفری را یکی از ۱۰۰ شخصیت بانفوذ قرن بیستم معرفی کرده است.
وی محبوب‌ترین شخصیت تلویزیونی آمریکا و یکی از ثروتمندترین تهیه‌کنندگان است.
اپرا درآمدی افسانه‌ای داشته و ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار است. او اولین بیلیونر سیاه‌پوست است.
به گفتهٔ مجلهٔ بیزنس ویک اپرا بزرگ‌ترین خیر و نیکوکار تاریخ آمریکاست. او در فعالیت‌های بشردوستانه متعدد و گسترده‌ای مشارکت دارد.

موسسه خیریه اپرا باهدف توانمندسازی آموزش و تأمین سلامت و رفاه زنان و کودکان فقیر در سراسر دنیا تأسیس‌شده است. این مؤسسه خیریه به مواردی ازاین‌دست می‌پردازد:

  • میلیون‌ها دلار صرف بهبود آموزش دانش‌آموزان
  • اعطای بورس تحصیلی
    اهدا و تأمین غذا، لباس، کفش، لوازم‌التحریر، اسباب‌بازی و کتاب به بچه‌های آفریقایی او به این منظور در دسامبر ۲۰۰۲ به آفریقا رفت
  • تلاش‌های بشردوستانه
  • تأسیس مدرسه برای دختران در آفریقای جنوبی

وی همچنین با اهدای 10 میلیون دلار به ساختن مدرسه‌ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه به دانش‌آموزانی اختصاص دارد که بضاعت مالی ندارند.

علاقه شدید به املاک و عمارت های مجلل

از زندگی اپرا وینفری کاملاً مشخص است که وی هیچ‌چیزی را نیمه‌کاره رها نمی‌کند و دوست دارد تا آخر ماجرا برود حتی زمانی که همه‌چیز علیه او باشد. به همین دلیل جای تعجب ندارد که وی توانسته چنین ثروت هنگفتی را جمع‌آوری کند. روزگاری به وی گفته‌شده بود که درنهایت چیزی بیشتر از یک خدمتکار ساده نخواهد بود اما اکنون صاحب عمارت های باشکوه و بزرگی است که هرکدام چندین خدمتکار دارند. خانهٔ موردعلاقهٔ او عمارت و باغ‌های 64 هکتاری‌اش در کالیفرنیاست که بیش از 85 میلیون دلار قیمت دارد.

جوایز و افتخارات
جایزه اسکار
  • ۱۹۸۶: کاندیدای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن: رنگ ارغوانی
  • ۲۰۱۱: جایزه بشردوستانه ژان هرشولت
  • ۲۰۱۵: نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم: سلما (فیلم)
جایزه گلدن گلوب
  • ۱۹۸۶: کاندیدای جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن: رنگ ارغوانی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید