آیا بازاریابی در ایران شغل محبوبی هست؟

اگر به روزنامه‌های کثیرالانتشار و یا سایر مراجع منتشرکننده آگهی‌های استخدامی مثل سایت‌های معتبر مراجعه کرده باشید خواهید دید که بخش عمده‌ای از آگهی‌های استخدامی مربوط به استخدام بازاریاب مجرب و کارکشته است. شغلی که در ایران نسبت به دنیا طرفداران کمتری دارد.
ممکن است اولین سؤال داوطلبان استخدام این باشد که این شغل بازاریابی است؟
 این در حالی است که بازاریابی و مدیریت بازاریابی یکی از پردرآمدترین شغل‌های جهان است که سالهاست در لیست پول‌سازترین شغل‌های جهان قرار می‌گیرد، ضمن اینکه فروش و بازاریابی حجم وسیعی از ارتباطات و موقعیت‌های خوب و ارزشمند را برای افراد شاغل در این حرفه خلق می‌کند.

اما چرا در ظاهر بازاریابی برای جویندگان کار از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار نیست؟

۱. آموزش نادرست

رشته بازاریابی در کشور پایگاه آموزشی و علمی مرجع و کاملی ندارد بنابراین کسانی که در این رشته مهارت دارند اغلب در رشته‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. پس اولویت استخدامی‌شان رشته تحصیلی‌شان است. به‌این‌ترتیب چندان در پی استخدام شدن در بخش فروش نیستند

۲. مزایای ناکافی

واقعیت این است که تا فروشنده خوبی نباشید شرکت‌ها و سازمان‌ها برای فروش حتی بهترین محصولات و خدماتشان با مشکل مواجه خواهند بود بنابراین مدیران معمولاً توجه ویژه‌ای به بخش فروش و کارکنان آن دارند این در حالی است که در ایران این امر کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد و اغلب حقوق و پورسانت‌های اندک پرداخت می‌شود که به‌هیچ‌وجه پاسخگوی زحمات این قشر نیست…

۳. باور عمومی غلط

بازاریاب هنرمندی است که تلاش می‌کند با ارائه مناسب یک محصول یا خدمت پروسه فروش را تسریع کند این در حالی است که در کشور بازاریابان به ویزیتوری تعبیر می‌شوند که با اصرار می‌خواهند مردم را وادار به خرید کنند.تنها به سبب تصورات نادرست از این شغل، ممکن است بعضی از افراد حاضر باشند بیکار بمانند اما بازاریابی نکنند!

۴. بازاریابی شغلی مردانه است

برخی تصورات بر این است که این شغل یک حرفه کاملاً مردانه است درحالی‌که در بسیاری از شرکت‌های موفق اکثر کارکنان و مدیران این بخش خانم‌ها هستند.
واقعاً همیشه لازم نیست در پروسه فروش یک محصول از ظرافت‌های زنانه بهره برد. اگر اصول کار را بدانید مشتری همیشه خریدار یک محصول و یا خدمت خوب است. امری که بسیاری آن را جدی نمی‌گیرند و به همین دلیل شکست می‌خورند.

۵. بازاریابی شغل دائمی نیست

شاید تصور اشتباهی در جامعه وجود داشته باشد که بازاریابی شغلی موقت است و برای درازمدت نمی‌توان بر روی آن حساب کرد درحالی‌که تا زمانی که تولید هست فروش هم هست. خدمت خوبی ارائه شود خواهان آن خدمات همیشه وجود دارد. اگر تعدیل نیرویی در یک سازمان صورت بگیرد بازاریابان خوب و موفق در ته لیست خواهند بود.

بازاریابی یک هنر است بازاریابی خود زندگی است.
مرجع تخصصی الو بیمه عمر باافتخار بهترین و حرفه‌ای‌ترین آموزش‌های این حوزه اعم از بازار داری، بازار سازی و بازار رسانی را به نمایندگان و فعالان صنعت بیمه ارائه می‌کند.

می‌خواهم نماینده بیمه پاسارگاد شوم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید