او بازیکنی است که با توپ سریع‌تر از زمانی است که بدون توپ می‌دود، گم‌شدن کتاب‌های گینس در کتابخانه به او ربط دارد.

او لیونل مسی است، فوتبالیست تمام‌عیاری که در زمین همه معادلات را به هم می‌ریزد. او یک‌تنه معجزه خلق می‌کند و همگان محو بازی تکرار نشدنی‌اش می‌شوند.

مسی برای دنیای فوتبال یک گنجینه است؛ زیرا او برای کودکان سراسر جهان نقش الگو را بازی می‌کند. او می‌تواند در فضای نیم‌متری به سمت راست و چپ حرکت کند

لیونل مسی در تاریخ 24 ژوئن 1987 در شهر روزاریو در ایالت سانتافه آرژانتین متولد شد.

پدرش خورخه هورا کیو مسی، کارگر کارخانه بود و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی، یک نظافتچی نیمه‌وقت بود اصلیت والدین مسی ایتالیایی است و به شهر آنکونا بازمی‌گردد.
در سن 5 سالگی به باشگاه محلی گراندولی پیوست، تیمی که توسط پدرش هدایت می‌شد. مادربزرگش سلیا همراه و مشوق همیشگی وی در تمرینات و مسابقات بود. مرگ سلیا اثر بزرگی بر زندگی لیونل داشت. سلیا کمی بعد از تولد 11 سالگی مسی درگذشت. مسی بعدازآن زدن گل‌هایش را با اشاره کردن به آسمان با مادربزرگ فقیدش جشن می‌گیرد.

او طرفدار دو آتیشه نیولز الدبویز روزاریو است و در سن 6 سالگی به این تیم پیوست و در طول شش سال حضورش در این تیم بیش از 500 گل به ثمر رساند و لقب ماشین 87 را به او دادند؛ اما در سن 11 سالگی با تشخیص مشکل هورمونی او، فوتبال حرفه آیش در آستانه پایان قرار گرفت و بیمه پدرش تنها دو سال از طول درمان او را پرداخت می‌کرد. هزینه درمان او ماهی 1000 دلار بود. در ابتدا باشگاه  نیولز قبول کرد این مبلغ را پرداخت کند اما بعد از مدتی زیر آن زد.

خانواده مسی، بستگانی در کاتالونیا داشتند و آن‌ها ترتیبی دادند در مدت آزمایشی در تیم بارسلونا تمرین کند. در سپتامبر 2000 این آزمایش انجام شد. کارلوس رکساچ مدیر تیم‌های بارسلونا تصمیم گرفت با او قرارداد امضا کند اما چون در آن سال‌ها قرارداد بستن با بازیکنان کم سن خارجی مرسوم نبود، مدیران باشگاه تعلل کردند. در 14 دسامبر 2000 بعد از کش‌وقوس‌ها فراوان، کارلوس رکساچ درحالی‌که کاغذی در دسترسش نبود، قرارداد مسی را بر روی دستمال‌کاغذی نوشت و در فوریه سال بعد خانواده مسی به خانه‌ای در نزدیکی ورزشگاه محل تمرین بارسلونا نقل‌مکان کردند. در فصل اول به خاطر مشکلات نقل و انتقالات دربازی‌های دوستانه به میدان رفت. در تمرینات آن‌قدر ساکت بود که همگان فکر می‌کردند او لال است. مشکل دیگر وی دوری از مادربزرگ و خواهر و برادرش بود که به روزاریو برگشته بودند و او با پدرش در کاتالان ماندگار شده بود. در فصل بعد با حل شدن مشکلات به‌عنوان بازیکن در کنار فابرگاس و پیکه در لاماسیا به میدان رفت و در 30 بازی 36 گل زد و آقای گل شد. در آخر فصل پیشنهادی از آرسنال داشت، پیکه و فابرگاس به مقصد انگلستان تیم را ترک کردند اما مسی ماندگار شد چون باید ماندگار می‌شد.

از سال 2003 در مقاطع مختلفی به تیم اصلی دعوت شد. اولین بازی‌اش را در سن 16 سال 4 ماه و 23 روزگی در مقابل پورتو خوزه مورینیو انجام داد. او به همراه چند بازیکن دیگر به تیم اصلی فراخوانده شده بودند. بعد از اولین جلسه تمرینی‌اش با تیم اصلی رونالدینیو به بازیکنان دیگر گفت این پسر 16 ساله روزی از او هم بهتر خواهد شد. رونالدینیو با مسی دوست شد و به او برادر کوچک می‌گفت. او به تیم جوانان باشگاه کمک کرد و این تیم را از سقوط نجات داد و بعد از اولین قرارداد حرفه‌ای‌اش را ثبت کرد. او قراردادی امضا کرد که مبلغ فسخش 30 میلیون یورو بود و هفته بعد با بازی در دسته دوم اسپانیا به 80 میلیون یورو نیز افزایش یافت.

در تمرینات بیشتر بر روی تقویت عضلاتش کار می‌کرد چراکه بازیکنان دیگر از او بلندتر و قوی‌تر بودند. در آخر فصل در تمام رقابت‌هایی که به میدان رفت 36 گل به ثمر رساند. در فصل 05-2004 او به مهم‌ترین بازیکن گروه رزرو تبدیل شد و تنی چند از بازیکنان تیم اصلی از فرانک رایکارد، سرمربی وقت بارسلونا خواستند مسی را به تیم اصلی بیاورد. رایکارد مسی را به تیم اصلی آورد و او را در سمت راست زمین قرار داد. اولین بازی‌اش را در 16 اکتبر در مقابل اسپانیول انجام داد و در دقیقه 82 وارد زمین شد. به‌عنوان بازیکن تعویضی حدود 77 دقیقه در 9 بازی برای بارسلونا بازی کرد ازجمله بازی در مقابل شاختار در لیگ قهرمانان. در 1 می 2005 روی پاس رونالدینیو اولین گلش را به ثمر رساند و در آن زمان به جوان‌ترین بازیکن گلزن بارسلونا تبدیل شد.

در تولد 18 سالگی‌اش اولین قراردادش را با تیم اصلی امضا کرد و مبلغ فسخ قراردادش به 150 میلیون یورو رسید.
او در ابتدا شماره 19 را بر تن کرد و پس از مدتی خودش را به‌عنوان وینگر راست اصلی تیم جا انداخت و به همراه اتوئو و رونالدینیو مثلث مرگبار بارسلونا را شکل داد. او دربازی‌های زیادی به میدان رفت ازجمله در اولین آل کلاسیکو اش در 19 نوامبر. او  در مسابقات لیگ قهرمانان هم حضور داشت ولی در بازی در مقابل چلسی مصدوم شد و تا فینال مسابقات نتوانست بازی کند. در فینال هم فرصت حضور در بازی را نیافت و بعد از قهرمانی به خاطر اینکه بازی نکرده بود در جشن قهرمانی تیم شرکت نکرد. در فصل 07-2006 خودش را به عنوان یکی از بهترین‌های جهان مطرح کرد اما در آن فصل به مصدومیتی سه‌ماهه از میادین دور شد. در مارس 2007 اولین هتریکش در کلاسیکو را ثبت کرد.

در آن روزها خیلی‌ها او را با مارادونا مقایسه می‌کردند و او با گل‌هایی که شبیه مارادونا به ثمر رساند نشان داد شبیه مارادونا است. گل بازی در مقابل ختافه در کوپا دل ری که توپ را از میانه زمین برداشت  و  60 متر را طی کرد و همه را دریبل زد و توپ را وارد دروازه کرد همه را یاد گل قرن، گل مارادونا در یک‌چهارم جام جهانی 1986 انداخت. سه هفته بعد او در لیگ گلی به اسپانیول با دست زد که همه را یاد گل مارادونا به انگلستان انداخت. گل دست خدا مارادونا.

با افت رونالدینیو او در 20 سالگی به ستاره اصلی تیم تبدیل شد و در سال 2007 به عنوان سومین بازیکن برتر دنیا بعد از کاکا و رونالدو انتخاب شد.

از آن زمان تا به امروز به‌عنوان بهترین و تأثیر گذارترن و پرافتخارترین بازیکن بارسلونا به میدان می‌رود.


رکوردهای خارق‌العاده مسی

لیونل مسی رکوردهای دست‌نیافتنی و خارق‌العاده زیادی زده است. مسی آن‌قدر رکورد در گینس ثبت کرده که! ارتباط گم‌شدن کتاب‌های گینس با لیونل مسی در جدیدترین رکورد خود تاکنون هجده بازی پی‌درپی گل زده که رکودی بی‌سابقه و بی‌نظیر هست.

10- اولین گل مسی برای بارسا
مسی برای به ثمر رساندن اولین گل خود برای بارسا نیاز به بیش از شش ماه زمان داشت. در ماه می سال 2005 و در بازی مقابل آلباسته موفق به ثمر رساندن اولین گل خود در بارسا شد، وی این گل را به زیبایی هرچه‌تمام‌تر از روی پاس رونالدینیو به ثمر رساند.

9- زدن پنج گل به بایرلورکوزن
در دیداری از مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در ماه مارس سال 2012

8- گل زنی با ضربه سر در فینال لیگ قهرمانان
مسی با قدی به‌اندازه تنها 1. 69 متر در بازی نهایی لیگ قهرمانان اروپا در سال 2009 مقابل منچستریونایتد تاریخ‌ساز شد

7- زدن چهار گل به آرسنال
بارسلونا در مرحله یک‌هشتم نهایی از لیگ قهرمانان اروپا مقابل آرسنالی صف‌آرایی نمود

6- هت تریک مقابل رئال مادرید
در ماه مارس سال 2007 مسی در بازی مقابل رئال مادرید ناجی تیمش شد.

5- برد پر گل مقابل رئال مادرید

4- گل قهرمانی
در دیدار پایانی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپای سال 2011، بارسلونا بازهم به مصاف منچستریونایتد رفت. لیونل مسی بی‌تردید بهترین بازیکن میدان بود و توانست گل پیروزی‌بخش تیمش را از روی یک حرکت انفرادی به ثمر رساند.

3- زدن دو گل در برنابئو
در دیدار نیمه‌نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در سال 2011، دو تیم رئال مادرید و بارسلونا به مصاف هم رفتند، در این دیدار که مادریدی‌ها میزبان آن بودند لیونل مسی با زدن دو گل تماشاگران حاضر در استادیوم برنابئو را به سکوت واداشت و مقدمات صعود تیمش به دیدار نهایی را فراهم نمود.

2- بهتر از گرد مولر افسانه‌ای
در سال 2012 لیونل مسی موفق به ثمر رساندن 91 گل در یک فصل از رقابت‌های فوتبال شد و به این ترتیب رکورد گرد کولر اسطوره فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ در این زمینه را از آن خود نمود.

1-گل مارادونایی
در آوریل سال 2007 و در دیدار مقابل ختافه لیونل مسی موفق به ثمر رساندن زیباترین گل خود شد.

مسی علاوه بر کمک‌هایی که به یونیسف می‌کند. یک بنیاد خیریه به نام خودش دارد که به‌سلامتی، تحصیل و ورزش کودکان می‌پردازد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید