اگر به شما بگویم که به‌نوعی قوی‌ترین و پرزورترین شخص جهان هستید شاید باورش برایتان سخت و تا حد زیادی برایتان تعجب‌آور و مسخره باشد.

اما متأسفانه این‌یک واقعیت است و شما در اغلب اوقات در حال حمل و جابجایی بارهای بسیار سنگینی هستید که شاید خودتان متوجهش نباشید و بدتر از آن اینکه خیلی زود از پا درمی‌آیید بدون آن‌که در جریان قرار بگیرید.

خیلی از افراد همواره در حال حمل بارها و یا به‌اصطلاح چمدان‌های بزرگی در زندگی خود هستند و هر جا که می‌روند این چمدان‌ها را با خود حمل می‌کنند.
آیا وضعیت شما هم، این‌گونه است؟

در این چمدان‌های بزرگ ناراحتی‌ها، اشتباهات گذشته و سرزنش‌ها را با خودتان حمل می‌کنید. واقعیت این است که مرور و فکر کردن بیش‌ازحد به اتفاقات منفی گذشته چمدان شمارا سنگین‌تر و خودتان را خسته‌تر و فرسوده‌تر می‌کند.

این چمدان‌های بزرگ و یا کوله‌پشتی‌های سنگین ذهنتان را درگیر می‌کند و شمارا از موهبت لحظات کنونی بازمی‌دارد، شمارا افسرده و عزت‌نفستان را پایین می‌آورد. ازآنجایی‌که روح و جسم رابطه کاملاً مستقیمی باهم دارند، تأثیرات منفی روحی و روانی شما روی جسمتان تأثیر و سلامتی و تندرستی‌تان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

برای درک راحت‌تر این موضوع بیایید زندگی را به یک میدان مسابقه تشبیه کنیم و انسان‌ها را دونده‌ها و شرکت‌کننده‌های این تورنمنت در نظر بگیریم.

خط پایان این مسابقه در حقیقت نقطه موفقیت شماست. عده‌ای هیچ‌گاه مسابقه را به پایان نمی‌رسانند و وسط راه با عذرتراشی و بهانه‌جویی انصراف می‌دهند.

برخی تمام تلاششان را می‌کنند اما همچون لاک‌پشت حرکت می‌کنند و بسیار سخت و طاقت‌فرسا و دیر به پایان مسابقه می‌رسند اما با موفقیت به خط پایان می‌رسند.

اما گروه سوم که تعدادشان بسیار کم است خیلی سریع‌تر و زودتر از بقیه به خط پایان می‌رسند و عنوان قهرمانی را کسب می‌کنند.

اما تفاوت در چیست؟ ممکن است برای شما این سؤال پیش‌آمده باشد که باوجود تمام توان و برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مثبتی که دارید اما دیرتر از افرادی که به‌اندازه شما تلاش نمی‌کنند به هدف خود می‌رسید و نتایج دلخواه را کسب می‌کنید.
پاسخ روشن است شما از بقیه سنگین‌تر هستید پس کندتر و سخت‌تر حرکت می‌کنید هرچقدر هم که تلاش می‌کنید سرعت شما تغییری محسوس نخواهد داشت چراکه چمدان‌های سنگینی را با خود حمل می‌کنید. این چمدان‌ها افکار، باورها و خاطرات منفی، حس انتقام‌جویی، رنجش و آزردگی و احساس گناه است که درگذشته شما وجود داشته و هنوز هم دارید با خود حمل می‌کنید.

هرچقدر درباره اشتباهات گذشته‌تان وسواس به خرج دهید اعتمادبه‌نفس کمتر و مهارت‌های کمتری را در موقعیت‌های اجتماعی در آینده به دست خواهید آورد. این موضوع عزت نفس و اعتقاد شما به توانایی‌هایتان را کاهش می‌دهد.

سنگینی خاطرات گذشته ذهن شما را وادار به فکر کردن راجع به اشتباهات گذشته‌تان و لحظات ناخوشایند می‌کند زیرا ذهنتان می‌خواهد شما یاد بگیرید که چگونه از وقوع اشتباهات مشابه در آینده جلوگیری کنید.

مطمئن باشید که با عبرت گرفتن از گذشته، بخشیدن و گذشتن از افرادی که به شما آسیبی رسانده‌اند و رهایی از خشم و رنجش و انتقام‌جویی، چمدان‌های بزرگ و کوله‌پشتی‌های سنگین شما خودبه‌خود زمین گذاشته خواهد شد و شما شادتر و سرزنده‌تر و در حین حال سبک‌تر و سریعتر از قبل روبه‌جلو پیش خواهید رفت و در مسابقه زندگی برنده خواهید بود.

نفسی عمیق بکشید، برای خود جشن بگیرید و به خود هدیه دهید، پیاده‌روی کنید موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش کنید. در لحظه زندگی کنید و گذشته تغییرناپذیر را در همان گذشته رها کنید. از موهبت زمان کنونی‌تان استفاده کنید.

فراموش نکنید که رها کردن گذشته به معنی فراموش کردن آن نیست، بلکه به مفهوم پذیرفتن و قبول کردن آن است؛ و اینکه نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید.

با خود صادق باشید و این سؤال را همین حالا از خودتان بپرسید اشتباهات ناراحت‌کننده الآن شما آیا 5 سال دیگر هم برایتان اهمیت دارد؟ آیا 5 سال دیگر به همین اندازه که الان ناراحت هستید، ناراحت می‌شوید.

مسلماً پاسخ شما منفی است. پس چرا الان باید به این میزان ناراحت باشید و برایتان اهمیت داشته باشد.

این موضوع در مورد گذشته شما هم صدق می‌کند. نتایجی که در زمان حال به دست آورده‌اید میراث تفکرات و تصمیمات قبلی شماست. اگر در آن نقطه و جایگاهی از زندگی که مد نظر و ایده آلتان بوده است نیستید بخاطر بار سنگین و جان‌فرسایی که تابه‌حال با خود به دوش کشیده‌اید.
همین حالا و در این لحظه‌ها کوچک‌ترین کوله‌پشتی (بخش اندکی از گذشته تاریک شما) تا بزرگ‌ترین چمدان‌ها (تمام خاطرات تلخ گذشته شما) همه را به یکباره زمین بگذارید، ترمزها را رها کنید بر نیروی اصطکاک ذهنی که توسط خودتان تولیدشده است غلبه کنید تا بتوانید با سرعت بیشتر، راحتتر و بهتر از هر زمان دیگری روی به سوی جلو گام بردارید. فراموش نکنید که شما در بهترین زمان زندگی‌تان هستید. بهترین زمان زندگی یعنی لحظه کنونی. درست زمانی که تصمیم گرفته‌اید از موهبت حال لذت ببرید.

فرمول موفقیت ما این است که شما در ابتدا پایه‌های زیرین و غیر قبال رویت موفقیت را بنا کنید. این پایه‌ها شامل قبول تمام مسئولیت‌های زندگی و گذشتن از گذشته و درس گرفتن از آن است.

 

 

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید