چگونه پولدارتر شویم؟

0
399


آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه پول جمع کنیم؟ اوضاع مالی خانواده شما یکی از مسائلی است که بسیار برای شما مهم است و هرکسی سعی می‌کند که اوضاع مالی خوبی داشته باشد. در گام اول باید بدانید که اوضاع مالی هرکسی به خودش مرتبط است و هر شخصی باید مسئولیت تصمیم‌های خود را بپذیرد و فقط اوست که می‌تواند اقداماتی انجام بدهد که این اوضاع را تغییر دهد.

چگونه با همین موجودی‌مان پس‌انداز کنیم؟ چگونه خرج کنیم؟ چگونه مخارج خود را کنترل کنیم؟ چگونه پول خود را دو برابر کنیم ؟ چگونه سریع پول جمع کنیم ؟چگونه ولخرجی نکنیم؟ پول‌ها و پس‌اندازمان را چه کنیم؟ چگونه پس‌اندازمان را افزایش دهیم؟ این‌ها سؤالاتی است که برای پیشرفت اقتصادی خانواده پیش روی ماست! در این مقاله به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت، پس با صبر و هوشیاری و دقتی ویژه همراه ما باشید.

شاید شما هم همیشه در ذهن خود سؤال کنید که چگونه پول جمع کنیم؟ و جمع‌کردن پول به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ذهنتان باشد، باید بدانید که تکنیک‌های متنوعی وجود دارد که سبب می‌شود شما از پول‌هایتان درست حفاظت کنید ولی هیچ‌یک از این ها نمی‌توانند به‌تنهایی کارساز باشند بلکه باید در کنار یکدیگر باشند تا نتیجه‌ای حاصل شود.

در ادامه این مطلب به برخی از تکنیک‌ها اشاره‌شده است ولی برای همه افراد شاید مفید یا مناسب نباشد و حتماً باید برای به نتیجه رسیدن زمان زیادی را صرف کرد، ضمناً دقت داشته باشید هیچ‌چیز به‌یک‌باره نمی‌تواند معجزه کند، تکرار و پیگیری مستمر از اصول موفقیت است.

تکنیک‌هایی برای پس انداز بهتر

۱- سپرده‌گذاری در بانک‌ها

اگر مقداری پول دارید که می‌خواهید آن را برای درازمدت سپرده‌گذاری کنید می‌توانید با جستجو بین بانک‌ها ، بانکی را انتخاب کنید که سود اطمینان بخشی را به شما می‌دهد و قسمتی از پول‌های خود را در بانکی معتبر سپرده‌گذاری کنید، با این کار اطمینان و آرامش بیشتری خواهید داشت.

۲– کنار گذاشتن کارهای بی‌فایده

اگر از افرادی هستید که زمان زیادی را پای تلویزیون می گذرانید به شما توصیه می‌کنیم انجام آن‌ها را کم کنید تا هم در هزینه‌های برق صرف جویی کنید و هم تحت تأثیر تبلیغات بیهوده قرار نگیرید، یک محصول خوب نیازی به تکرار تبلیغات و تأثیرگذاری‌های پوشالی ندارد.

۳– فروش وسایل بدون استفاده

اگر وسایلی دارید که استفاده ای از آن ندارید، آن را بفروشید و پولش را برای جایی دیگری در نظر بگیرید، برخی وسایل کنار گذاشته نه ارزش یادگاری دارند و نه در سال آینده ارزششان بالاتر می‌رود، ولی با درآمد ناشی از فروش چند وسیله قدیمی یا ازکارافتاده حتماً می‌توان بخشی از هزینه‌های آتی زندگی را تأمیین کرد.

۴– استفاده از فرصت‌های تخفیف

اگر می‌خواهید خریدهای روزانه‌تان را همراه با صرفه‌جویی انجام دهید به سراغ فروشگاه‌هایی بروید که با اعلام فرصت‌های ویژه و یا به مناسبت‌ها یا بهانه‌های دیگر به مشتریانشان تخفیف می‌دهند، آنها با این کار درواقع دنبال افزایش فروش و بازار بیشتر و کسب درآمد بیشتر برای خود هستند و شما هم از حراج‌های فصلی برای خرید اجناس خوب و باکیفیت و تاریخ‌مصرف مناسب و کاهش هزینه‌های خود استفاده کنید.

۵– استفاده از قانون سی روز را فراموش نکنید

اگر به فکر افتادید که کالا یا وسیله‌ای برای زندگی‌تان را بخرید یا هوس کردید مبلمان یا فرش اتاق پذیرایی را عوض کنید، سی روز آن خرید را به تعویق بیاندازید تا مطمئن شوید آیا واقعاً آن خرید ضرورت دارد یا خیر، بازار قیمت‌ها را بررسی و بسنجید، شاید هم در طول 30 روز رای نهایی شما تغییر کرد و از خرید منصرف شدید و پول خود را پس‌انداز کردید.

۶– اگر می‌خواهید کادو بدهید، خودتان دست بکار شوید

گاهی افرادی هستند که برای کادو سریعاً به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند ولی اگر هنری دارید سعی کنید خودتان با هوشیاری و خلاقیت‌های خود چیزی را بسازید که این‌گونه کادوی شما نزد دوستتان حتماً ارزش بیشتری خواهد داشت و بازهم پول‌های شما پس‌انداز می شود.

۷– تهیه لیست خرید

پیش از اینکه به خرید بروید یک لیست خرید برای خود بنویسید و مطابق آن خریدهای لازم را انجام بدهید. چیزهای بیهوده و غیرضروری را نخرید، چیدمان فروشگاه‌های بزرگ حتماً به‌گونه‌ای تنظیم می شود تا جذابتر باشند و مشتری بدون لیست خرید را ترغیب به انتخاب کنند هرچند که نیاز نداشته باشند، شما فریب بسته‌بندی را نخورید، با نخریدن و یا خرید بر مبنای لیست از پیش نوشته پول‌هایتان در کیفتان حفظ می شود.

۸– شام خوردن در خانه را جایگزین رستوران و غذای بیرون کنید

اگر می‌خواهید دوستان خود را به شام دعوت کنید سعی کنید غذای خانگی درست کنید و از اینکه در منزل در فرصت بیشتری در کنار یکدیگر هستید لذت ببرید به‌ جای اینکه هزینه‌های بسیار زیاد و بیهوده‌ای را صرف غذا و رستوران کنید و دست‌آخر هم مهمانان از آشپز رستوران تشکر می‌کنند و شما پول خود را از بانک به‌حساب رستوران واریز کرده‌اید.

۹– از خرید لباس‌های زیاد بپرهیزید

گاهی افرادی برای هر مهمانی و مجلسی که می‌خواهند بروند لباس نو می‌خرند ، سعی کنید لباس‌های قدیمی خود را جوری نگهداری کنید که در بزنگاه‌های جلسات فامیلی بتوان به طرز خلاقانه‌ای جنس و مدل و رنگشان را هماهنگ کنید و از خرید لباس اضافه خودداری کنید، و پولش را پس انداز کنید/

۱۰– برای تفریح کودکان هزینه‌های زیاد را صرف نکنید

کودکان بیش از هر چیزی به شما نیاز دارند نه پول، سعی کنید اسباب بازی و وسایل سرگرم‌کننده‌ای برایشان بخرید که قیمت‌های معقول و پایین دارند، از همه مهم‌تر کتاب‌های بازی و نقاشی و خلاقیت‌ها که بهای مناسبی دارند را انتخاب کنید، و به همراه مهر و شادی قلبی خود  کودکان دلبندتان را سرگرم کنید.

۱۱– دخانیات را کنار بگذارید

اگر دخانیات مصرف می‌کنید آن را ترک کنید و برای همیشه پول خریدش را ذخیره کنید، چند هزار نخ سیگار یا قلیان یعنی چند کیلو چک‌پول! کدام بهتر به درد زندگی و آینده شما می‌خورند، لطفاً در اینجا فقط با عقلتان تصمیم بگیرید.

۱۲– وسایل کم‌مصرف را جایگزین پرمصرف‌ها کنید

هرگونه وسایل پرمصرف در خانه‌تان را با کم‌مصرف‌ها جایگزین کنید و یا اگر جایگزین ندارند لااقل کمتر مصرف کنید مانند لامپ‌ها و جاروبرقی آب در خانه‌های حیاط دار.

۱۳– از خرید اجناس بی‌کیفیت بپرهیزید

اگر پولتان زیادی کرده اجناس بی‌کیفیت بخرید چرا که این‌گونه خرید ها باعث می شود شما در طول یک سال چند بار خرید و تعمیر کنید ولی اگر پول و پس‌انداز و ثروت خود را بیشتر از سود آن کارخانه‌های تولیدکننده وسایل بی‌کیفیت دوست دارید به کیفیت و استاندارد و سابقه تولید آن کارخانه تولیدکننده دقت کنید، این حسن تدبیر شما موجب افزایش پس‌اندازتان می شود.

۱۴– حواستان به ماشینتان باشد

سعی کنید همواره ماشینتان را چک کنید که اگر مشکل کوچکی وجود دارد آن را برطرف کنید تا سبب ایجاد آسیب جدی نشود، از هزینه‌های جزئی تعمیرات استقبال کنید تا از بروز خسارت‌های جدی جلوگیری کنید و مبادا که در اثر بروز یک حادثه مجبور به فروش طلا و کاستن از پس‌اندازتان بشوید، شما با بیمه کردن به‌موقع خودروی خود می‌توانید بخشی از هزینه‌های تصادف را از بیمه ثالث و بدنه ماشین خود بگیرید.

۱۵- فقط درحالی‌که پول زیادی دارید از فروشگاه‌های لاکچری و یا برندهای معروف خرید کنید

با این کار بخش قابل‌توجهی از درآمد و پس‌اندازتان را به صاحبان آن فروشگاه‌ها اهدا کرده‌اید و اگر آموخته‌اید که حساب درآمد و هزینه خود را داشته باشید حتماً فروشگاه‌هایی را انتخاب کنید که جنس مناسب‌تری می‌فروشند و البته هر زمانی که دلشکسته هستید و یا استرس دارید هیچ خریدی را انجام ندهید.

جامع‌ترین پیشنهاد ما کدام است؟

از اینجا بخوانید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید