ما محصول گذشته خود هستیم، اما نباید در آن زندانی شویم. اغلب افراد همواره درگذشته خود شناور هستند و مدام خاطرات تلخ گذشته را با خود مرور می‌کنند.

افکار و خاطرات گذشته را یا خود ما در ایجاد و تداومش نقش داشته‌ایم و یا خارج از اراده ما بوده است. درهرصورت غرق شدن درگذشته اگر ادامه پیدا کند و برای آن کاری انجام نشود می‌تواند تبدیل به تهدیدی بزرگ برای سلامتی روح و روان شما شود.

به گفته روان‌شناسان، کسی که درگذشته زندگی کند به افسردگی و کسی که در آینده زندگی کند به اضطراب مبتلا می‌گردد.

یک دیدگاه کلی و ناقص:

گذشته اصلاً مهم نیست و این تصمیمات امروز ما هستند که روی آینده ما تأثیر خواهند گذاشت.

امروز شما درواقع آینده دیروزتان است. فراموشی گذشته بدون درس گرفتن و عبرت از آن می‌تواند نتایجی مشابه زمان حال را در آینده برای شما رقم بزند. به فراموشی سپردن گذشته، صرفاً نادیده گرفتن همه آن چیزی است که زمان حال ما را می‌سازد. گذشته به‌هیچ‌وجه قابل پاک شدن نیست و فقط برای فرار از مسئولیت کارهایی قبلی است.

در بین اغلب افراد معمولاً گذشته بیش از زمان‌های حال و آینده موردنقد و غضب قرار می‌گیرد و سوغات آن دلسردی، افسردگی و ترس از آینده است. اما آیا گذشته شما واقعاً آن‌قدر که فکر می‌کنید تاریک و منفی بوده است یا اینکه ذهنیت شما این حالات را به وجود آورده است. بجای پاک کردن صورت‌مسئله (گذشته خود را پاک‌کنید) بیایید آن را موردبررسی قرار دهیم.

برای شروع باید به شما بگویم همه انسان‌ها جایز الشتباه هستند و محال است کسی را پیدا کنید که در زندگی خود بارها اشتباه نکرده باشد. همه افراد در هر سن و شرایط و جایگاهی که هستند چه سهوی و چه عمدی بارها مرتکب اشتباهات متعددی شده‌اند.
در دنیا فرد کاملی وجود ندارد که مصون از اشتباه باشد. این موضوع در مورد شما نیز صدق می‌کند. پس از سرزنش کردن خود دست‌بردارید و …

هر وقت فکر کردی که اشتباه خیلی بزرگی رو انجام دادی، به یاد بیار که سال 1788 در جنگ میان ترکیه و اتریش، ارتش اتریش به‌اشتباه به نیروهای خودی حمله کرد و 10 هزار نفر از نیروهایش رو کشت.

گذشته شما آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید منفی نبوده است. شما درگذشته تصمیماتی درست، انتخاب‌هایی هوشمندانه و نتایج درخشان و موفقیت‌های زیادی را به دست آورده‌اید.

بجای تمرکز برگذشته تاریک و منفی که بخشی فراموش‌نشدنی از زندگی شماست و ماحصل آن افسردگی و تهدید سلامت و تندرستی‌تان است به این فکر کنید که قبلاً چه‌کارهای مفیدی انجام داده‌اید یا چه تصمیمات درستی گرفته‌اید، همه‌چیز به این بستگی دارد که شما با چه دیدی به آن نگاه کنید. اگر دیدتان مثبت باشد و موفقیت‌های گذشته خود را به خاطر بیاورید، اعتمادبه‌نفستان افزایش می‌یابد. چون قبلاً توانسته‌اید پس حالا نیز می‌توانید، گذشته را چراغ راه خود کنید در لحظه باشید وزندگی کنید.

تصمیمات گرفته نشده، کارهای انجام‌نشده، درخواست‌های مطرح نشده، درهای باز نکرده و راه‌های نرفته بی‌شماری در زندگی شما وجود دارد که به علتی درگذشته مورد آزمون‌وخطا قرار نگرفته‌اند، اینکه در آن زمان حق با شما بوده یا نه اصلاً مهم نیست. مهم این است که در آن زمان هیچ اقدامی انجام‌نشده و هیچ ریسکی به جان خریده نشده است.

بیست سال بعد، بابت کارهایی که نکرده‌ای بیشتر افسوس می‌خوری تا بابت کارهایی که کرده‌ای؛ بنابراین، روحیه تسلیم‌پذیری را کنار بگذار، از حاشیه امنیت بیرون بیا، جستجو کن، بگرد، آرزو کن و کشف کن

اگر درگذشته ترس یا کمبود امکانات و یا هر عذر و بهانه‌ای بر سر راه شما بوده است (البته من معتقد هستم که قسمت عمده این محدودیت‌ها ناشی از تصورات و ترمزهای ذهنی شما بوده است) حالا وقت اقدام و عمل است. بجای بهانه‌تراشی و مظلوم‌نمایی که منجر به افسردگی و خمودگی شما می‌شود و برایتان نگاه‌های ترحم‌آمیز به ارمغان می‌آورد، راه‌های نرفته و کارهای نکرده گذشته که می‌تواند یک فرصت دوباره برایتان باشد را امتحان کنید. شاید پشت یکی از همان درهای بسته دیروز، همان فردایی باشد که امروز آرزویش راداریم.

بجای تمرکز در برابر چیزهایی که ازدست‌داده‌ایم، بد نیست به خودمان یادآوری کنیم که چه دستاوردهایی را درگذشته تصاحب کرده‌ایم. اغلب اوقات، ما آدم‌ها یادمان می‌رود که چه داریم و مدام به این فکر می‌کنیم که چه چیزهایی را نداریم.

تجربه‌های تلخ گذشته در زندگی هرکسی پدیدار می‌شود، برخی از افراد در باتلاق احساسات ناخوشایند گرفتار می‌شوند، همیشه ناراضی بوده و تجربیات تلخ گذشته باعث شده که به زمین و زمان بدبین باشند. در حقیقت این دسته هیچ‌گاه درکی از زمان حال‌ندارند و تمام لحظاتشان صرف فکر کردن و چنگ زدن به گذشته می‌شوند. این افراد خود را محکوم‌به باقی ماندن در زندان گذشته کرده‌اند. اما برخی دیگر از افراد یاد گرفته‌اند که چگونه با تجربیات تلخ خود کنار بیایند و تجربیات تلخ را پلی به سمت کمال و شناختن بهتر خویشتن در نظر بگیرند.

شما جز کدام دسته هستید؟
قبل از پاسخ دادن به این سؤال باید به شما بگوییم که هنوز دیر نشده است؛ اما اگر به‌سلامتی خود اهمیت می‌دهید و خواهان آرامش جسم و جان و روح و روانتان هستید نه درگذشته غرق شوید و نه در آینده زندگی کنید.
بودن در آینده برای شما اندوه و اضطراب به همراه می‌آورد. آینده‌نگری با مدام فکر کردن به آینده متفاوت است. ذهنتان را بیش‌ازحد درگیر آینده نکنید چراکه با این کار استرس را برای خود می‌خرید.

اگر می‌خواهید آینده بهتر و متفاوت‌تری نسبت به حال و گذشته خود داشته باشید باید با برنامه‌ریزی، هدفمندی، پشتکار و اقدام به آن برسید.

آدم‌های موفق بدون توجه به این‌که در اطرافشان چه می‌گذرد همیشه دیدگاه مثبت خودشان را حفظ می‌کنند.

آن‌ها به‌جای شکست‌های گذشته‌شان، روی موفقیت‌های گذشته خود تمرکز می‌کنند و به‌جای این‌که به عوامل مزاحم زندگی فکر کنند، با جدیت تلاش می‌کنند که بر روی اقدامات سازنده‌ای متمرکز شوند که در آینده آن‌ها را به اهدافشان خواهند رساند درنتیجه زندگی در حال چیزی است که هر فرد برای سلامتی و آرامش باید آن را تمرین کند.

شما باید بتوانید بر هر سه زمان گذشته، حال و آینده مدیریت کنید.

اما این را بدانید که زندگی در حال تعریف‌شده است، قدر این موهبت و نعمت الهی را بدانید و نهایت استفاده از آن را بکنید.

دوراندیش و آینده‌نگر باشید، برای بهتر شدن تلاش کنید و در مسیر رؤیاها و اهدافتان لحظه‌ای درنگ نکنید اما قدر لحظه‌ها را بدانید.

مادامی‌که در صحت و سلامت کامل هستید ضمانت بیشتری برای رسیدن به خواسته‌هایتان وجود دارد، پس برای خودتان هم که شده است از افسردگی و استرس که محصول غرق شدن درگذشته و ترس از آینده نیامده است دوری‌کنید.

2 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید