آلبرت انیشتین گفته است که بهره مرکب بزرگ‌ترین کشف ریاضی برای همه زمان‌ها خواهد بود. برخلاف دیگر بحث‌های ریاضی، مثلثات و حساب دیفرانسیل و انتگرال که در دبیرستان آموخته می‌شود، بحث بهره مرکب بازندگی روزمره ما عجین شده است.

بحث بهره مرکب با این پیش‌فرض‌ها شروع می‌شود که اولاً درآمدهای سرمایه‌گذاری شما دوباره سرمایه‌گذاری می‌شوند ثانیاً شما باید مدت‌زمانی منتظر باشید تا سرمایه‌گذاری‌های شما همراه با درآمدهای آن رشد کنند. هر چه مدت‌زمان زیادی به سرمایه‌گذاری‌تان فرصت بدهید، به‌شتاب رشد سرمایه‌گذاری‌های شما افزوده خواهد شد.

برای روشن شدن بحث یک مثال می‌زنیم:

فرض کنید شما مبلغ ۱۰ هزار دلار پول‌دارید و می‌خواهید آن را در حسابی که سود سالانه شش‌ درصد دارد، سرمایه‌گذاری کنید. در صورت انجام این کار در پایان سال اول اصل و سود سرمایه‌گذاری شما برابر ۱۰ هزار و شش‌صد دلار خواهد شد.

10000*(6%+1)=106000

اگر به سرمایه‌گذاری خود دست نزنید و اصل‌وفرع آن در حساب شما باقی بماند، کل سرمایه‌گذاری شما در پایان سال دوم با ۶۰۰ دلار اضافی دیگر مبلغ ۱۱۲۰۰ دلار نخواهد بود، بلکه مبلغی اضافه‌تر از ۱۱۲۰۰ دلار خواهد بود، چون برخلاف سال اول که فقط به ۱۰۰۰۰ دلار شما با بهره ۶ درصد سود داده می‌شد در سال دوم علاوه بر مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار به بهره ۶۰۰ دلاری سال اول هم بهره تعلق خواهد گرفت؛ یعنی اصل‌وفرع سرمایه‌گذاری شما در پایان سال دوم برابر ۱۱۲۳۶ دلار خواهد بود.

10600*(6%+1)=11236

و این روال تا پایان مدت قرارداد ادامه خواهد داشت…

 

فرض کنید شما هرسال گلوله‌هایی برفی به وزن ۶۰۰ گرم به راه می‌اندازید و این‌ها در طول مسیر مدام به وزن خود اضافه می‌کنند و هر چه دیرتر جلوی آن‌ها را بگیرید، وزنشان بیشتر خواهد شد.

علت اینکه به این نوع سرمایه‌گذاری، فرآیند سرمایه‌گذاری با احتساب بهره مرکب گفته می‌شود این مطلب است که علاوه بر اصل سرمایه‌گذاری شما، به بهره‌تان هم بهره تعلق می‌گیرد.

یکی از معدود سرمایه‌گذاری‌هایی که در آن بهره مرکب به بهترین شکل ممکن وجود دارد بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد است و دقیقاً به همین خاطر است که بین پرداختی بیمه‌گذار و دریافتی ایشان در پایان قرارداد اختلاف قابل‌توجهی وجود دارد.

بیمه‌گذار اقساط حق بیمه خود را به‌طور منظم و مرتب پرداخت می‌کند و شرکت بیمه هرساله مطابق تعهداتی که دارد علاوه بر تضمین سود فنی علی‌الحساب، حدود 85% منافع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خود که سود مشارکت در منافع نام دارد را به صندوق اندوخته بیمه‌گذار اختصاص می‌دهد.
با توجه به اینکه سودهای متعهد شده در قرارداد به‌کل صندوق که شامل حق بیمه و سودهای قبلی بیمه‌گذار است تعلق می‌گیرد، ازاین‌رو بهره مرکب هرسال بهتر و بیشتر از سال قبل خود را نمایان می‌کند.

جهت دریافت مشاوره حرفه ای و کاملأ رایگان بیمه عمر اینجا را لمس کنید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید