سرمایه‌گذاری در بانک یا بیمه عمر؟

0
1365


کارشناسان اقتصادی با در نظر گرفتن 8 شاخص مهم، سپرده‌گذاری در بانک و بیمه عمر را باهم مقایسه کرده‌اند که حاصل این مقایسه گرفتن نمره 68 از 80 توسط بیمه عمر و نمره 34 از 80 در سپرده‌گذاری بانکی است.
در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت تخصصی و کاملاً هوشمندانه این دو سرمایه‌گذاری محبوب را باهم مقایسه کنیم.

دسترسی

اگر قصد پس‌انداز میان‌مدت و بلندمدت دارید بیمه گزینه مناسب‌تری است اما اگر همواره و به‌صورت مستمر و فوری به سرمایه خود نیاز دارید بانک را پیشنهاد می‌کنیم.

امنیت سرمایه‌گذاری

قطعاً هر فردی خواهان این است که سرمایه‌اش در مکانی امن سرمایه‌گذاری شود. سرمایه‌گذاری در بانک و خرید بیمه عمر از این حیث در وضعیت مشابهی هستند. البته برخی از تجربیات تاریخی مثل بحران مالی سال 1968 میلادی در آمریکا نشانگر این موضوع است که در دوران بحران، حتی برخی از بانک‌ها می‌توانند آسیب‌پذیر باشند اما در طول سنوات گذشته شرکت‌های بیمه توانسته‌اند قدرت و توانگری مالی خود را حفظ کنند.

شرایط و نرخ سود پرداختی

در بانک نرخ سود پرداختی متناسب با شرایط و مصوبات شورای پول و اعتبار تعیین و تغییر می‌کند اما در بیمه عمر این فرآیند توسط شورای عالی بیمه انجام می‌شود. حداکثر دوره زمانی قراردادهای بانکی یک سال و بعضاً 5 سال است درحالی‌که در بیمه‌های عمر 30 سال است. در بیمه‌های عمر تحت هر شرایط اقتصادی در طول مدت قرارداد که حداکثر 30 سال است یک سود مناسب که کاملاً تضمین‌شده و درعین‌حال علی‌الحساب است به بیمه‌گذاران تعلق می‌گیرد ضمن اینکه در پایان هرسال مالی بیمه‌ای علاوه بر سود تضمینی اختصاص‌یافته سود حاصل از دوران مشارکت شرکت بیمه نیز به بیمه‌گذاران تخصیص می‌یابد.

خیال خود و طلبکارانتان را با سرمایه‌گذاری در بیمه عمر راحت می‌کنید

درصورتی‌که سپرده بانکی داشته باشید طلبکاران مطابق قانون به‌راحتی می‌توانند حساب بانکی شمارا مسدود و حتی حکم توقیف اموال بگیرند اما در بیمه عمر حتی در صورت فوت بیمه‌شده به‌هیچ‌عنوان امکان توقیف سرمایه بیمه عمر وجود ندارد.

پوشش‌های کلان بیمه‌ای

با هر مبلغی که در بانک سرمایه‌گذاری کنید هیچ‌گونه پوشش درمانی و بیمه‌ای نخواهید داشت درحالی‌که در بیمه‌های عمر از همان روز اول قرارداد و فقط با پرداخت چند هزار تومان تحت پوشش‌های کلان بیمه‌ای قرار می‌گیرید.
پوشش‌هایی نظیر: فوت ،انواع حوادث ،ازکارافتادگی ،بیماری‌های خاص ،آتش‌سوزی منزل مسکونی، بیمه تکمیل درمان

از پوشش های حمایتی بیمه عمر بیشتر بدانید

زمانی که بیمه عمر می‌خرید سالانه از چند صد میلیون گارانتی بیمه‌ای برخوردار می‌شوید نکته قابل‌توجه این است که در صورت استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای هیچ تأثیری در صندوق سرمایه‌گذاری بیمه‌نامه ایجاد نمی‌شود.

مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه

با خودمان رو راست باشیم برای انجام یک سرمایه‌گذاری قابل‌توجه و سودآور در بانک به یک مبلغ سنگین نیاز داریم تا بتوانیم از سود دریافتی مناسبی برخوردار باشیم اما در بیمه عمر چنین نیست و با پس‌اندازهای کوچک در مدت‌زمانی نه‌چندان طولانی می‌توانیم از یک سرمایه مناسب بهره‌مند شویم.

دریافت وام

در بیمه عمر شما هر زمان که بخواهید بدون هیچ‌گونه تشریفات خاصی و بدون هیچ ضامن و ضمانتی تا 90 درصد موجودی صندوق بیمه‌نامه‌تان می‌توانید وام کم‌بهره دریافت کنید؛ اما دریافت وام در بانک با محدودیت‌ها و چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد بود.

شبهه بیمه‌ای‌ها

طرح‌های مشابه بیمه‌های عمر وزندگی مثل صندوق مسکن جوانان، سپرده‌های آتیه ساز و گنجینه‌های سرمایه‌گذاری که توسط بانک‌ها به وجود آمده است هیچ‌کدام پوشش‌های بیمه‌ای ارائه نمی‌کنند ضمن اینکه طول دوره قرارداد این طرح‌ها حداکثر 20 سال است درحالی‌که اثرگذارترین عامل سودآوری در بیمه‌های عمر که همان بهره مرکب است در سال‌های پایان قرارداد خود را نشان می‌دهد و این تأثیر در بیمه‌های عمر با توجه به طول دوره 30 ساله قرارداد بیشتر خودنمایی خواهد کرد. ضمن اینکه برخی از این طرح‌ها برای مصارف خاصی طراحی‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال در طرح صندوق مسکن جوانان در پایان قرارداد شما می‌توانید مسکن تهیه کنید آن‌ هم با وام؛ اما در بیمه عمر شما می‌توانید سرمایه دریافتی‌تان را هر طور که می‌خواهید مصرف کنید.

کیفیت پس‌انداز

مردم پول را برای رفع نیازهای فعلی و احتیاجات احتمالی آینده می‌خواهند علت پس‌انداز نیز دقیقاً همین موارد است: پیری، فراغت از کار، موارد ضروری فوری، بیماری‌ها، تأمین آتیه خانواده، بالا بردن سطح کیفی زندگی، آسایش خاطر و رفع هرگونه نیاز آتی

پس‌انداز در بانک ازآنجاکه بسیار در دسترس است و به‌راحتی می‌توان با روش‌های مختلف و سریع‌الوصول به آن دسترسی داشت سختتر از بیمه عمر است چراکه برداشت از سرمایه بیمه عمر مستلزم صرف چند روز زمان و انجام تشریفات اداری است. دفترچه اقساط بیمه و نظم سیستماتیک این قرارداد نیز مزید بر علت است تا شما نسبت به بیمه خودتان را مقروض بدانید، نتیجه اینکه به لحاظ روانی پس‌انداز در بیمه عمر راحت‌تر از بانک است.

انحصار وراثت

در صورت فوت سپرده‌گذار در بانک سرمایه او انحصار وراثت خواهد شد و پس از کسر مالیات به وراث پرداخت خواهد شد. درحالی‌که در بیمه عمر فقط با ارائه گواهی فوت و بدون هیچ‌گونه کسورات و مالیاتی سرمایه بیمه‌نامه به افرادی پرداخت می‌شود که خود شخص بیمه‌شده در زمان حیات مشخص نموده است.

خرید بیمه عمر از یک نظر مثل خرید لباس می‌ماند چراکه باید لباسی خریداری کنید که علاوه بر اینکه کیفیت خوبی دارد و برازنده شماست از همه مهم‌تر باید مناسب شما، اندازه شما و به عبارتی برای شما دوخته‌شده باشد.

اینکه کجای ایران عزیزمان هستید اصلاً مهم نیست؛ و حتی میزان اطلاعات شما در مورد طرح‌های مختلف بیمه‌های عمر وزندگی نیز خیلی اهمیت ندارد.
مرجع تخصصی الو بیمه عمر آمادگی دارد تا به شما ایرانیان گرامی در جای‌جای وطن عزیزمان مشاوره‌های حرفه‌ای، تخصصی، کاملاً منصفانه و 100% رایگان ارائه دهد.

خرید آگاهانه و متناسب با شرایط شماست که جذابیت بیمه عمر وزندگی را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود به انتخاب و تصمیم خود افتخار کنید.

الو بیمه عمر پیدا و پنهان بیمه عمر را به شما نشان می‌دهد و همه آنچه باید بدانید و آنچه را که باید داشته باشید برای شما طراحی و تقدیمتان می‌کند.

جهت دریافت مشاوره حرفه ای و کاملأ رایگان بیمه عمر اینجا را لمس کنید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید