مسئول زندگی شما فقط خودتان هستید و نه هیچ‌کس دیگر این یعنی باید از محکوم کردن و مقصر دانستن دیگران دست‌بردارید و 100 درصد مسئولیت زندگی خود را بی‌چون‌وچرا بپذیرید. مقصر شمردن دیگران فقط باعث تحلیل انرژی شما می‌شود و وقتتان را هدر می‌دهد. با مقصر شمردن دیگران و سرزنش کردن آن‌ها هیچ‌چیزی تغییر نخواهد کرد مطمئن باشید هیچ‌گاه و هیچ‌کس کاری را به شما تحمیل نکرده است و شمارا مجبور به انجام کاری نکرده است. شاید پیشنهاد کوچک و اصرار دیگران بر شما تأثیر گذاشته اما تصمیم نهایی را خود شما اتخاذ کرده‌اید و کاری انجام داده‌اید که نتیجه دلخواهی را برایتان نداشته است و حالا مدام خود و دیگران را سرزنش می‌کنید و با حسرت گذشته فقط به دنبال مقصر هستید و از پذیرش همه مسئولیت‌ها که فقط متعلق و مربوط به شماست شانه خالی می‌کنید. اولین ترمز مانع و چراغ‌قرمز موفقیت همین مقصر دانستن دیگران است باید این موضوع را بپذیرید که شما هستید که فکر می‌کنید

  • شما هستید که حس می‌کنید
  • شما هستید که تجسم می‌کنید
  • شما هستید که اقدام می‌کنید
  • شما هستید که انتخاب می‌کنید
  • پس مقصر شرایط فعلی فقط خود شخص شما هستید.

با مقصر دانستن دیگران علاوه بر اینکه از موفقیت دور می‌شوید تبدیل به یک فردی می‌شوید که مدام در حال شکایت و گله از دیگران است.

اما جالب اینجاست که شما از چیزهایی شکایت می‌کنید که هیچ قدرتی روی آن‌ها ندارید. مثلاً از جاذبه زمین تاریکی از شب از پیری و یا حرارت آتش. چون نمی‌توانید از جاذبه زمین فرار کنید شب را روز کنید همیشه جوان بمانید یا شعله‌های آتش را لمس کنید اما بااین‌حال بازهم هیچ شکایتی ندارید چون هیچ تغییری نمی‌توانید در آن‌ها ایجاد کنید اما در همه موارد زندگی به نحو احسن از این چیزها استفاده می‌کند.

اما متأسفانه شکایت و گله شما از شرایطی است که می‌توانید در آن‌ها تغییراتی ایجاد کنید اما یا فکری در موردان نکرده‌اید و یا هنوز تصمیم و انتخابی ندارید.

تغییر شغل کاهش وزن تغذیه سالم دوستان خوب درآمد بیشتر زندگی شاد همه این‌ها کارهای ساده ایست که می‌توانید انجام دهید اما چرا نمی‌کنید. چون اقدامی نکرده‌اید یا تلاش شما کافی نبوده است و جرئت بیرون رفتن از حریم امنتان را ندارید. فکر می‌کنید اگر بخواهید تغییر شغل بدهید ممکن است تا مدتی طولانی کاری پیدا نکنید. اگر بخواهید وزنتان را کاهش دهید باید از همه خوراکی‌های خوشمزه دست بکشید. برای رسیدن به درآمد بیشتر با بیشتر سخت کارکنید. در مقابل این تغییرات مثبت جبهه می‌گیرید و با غر زدن و مقصر دانستن دیگران خود را قربانی دانسته‌اند و از مسئولیت شانه خالی می‌کنید. درحالی‌که با شکایت کردن از دیگران فقط خود را از رسیدن به موفقیت عقب می‌اندازید مگر شما مسئول زندگی خود نیستید؟ پس چرا از کسی شکایت می‌کنید که هیچ مسئولیتی نسبت به زندگی شما ندارد. همه حالا به‌جای گله و شکایت کردن از دیگران یاد بگیرید که از آن‌ها در مسیر رسیدن به اهداف و خواسته‌هایتان کمک بگیرید و با طرح درخواست‌های منطقی اوضاع خود را تغییر دهید. اگر شرایط موقعیت و یا وضعیتی وجود دارد که باب میل شما نیست نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید کسی را مقصر ندانید شکایت نکنید و فقط تلاش کنید تا همان چیزی را خلق کنید که دلخواهتان داست.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید