برای رسیدن و خواسته‌هایتان باید خطر کنید. موفقیت معمولاً ساده به دست نمی‌آید و با سختی همراه است. ممکن است در این مسیر بارها شکست بخورید ولی باید بدانید شکست جزئی از برنامه موفقیت است بامطالعه و بررسی شکست‌های بزرگ تاریخ آن‌هم از سوی موفق‌ترین افراد می‌توانید امیدوار شوید و عزم خود را بیش‌ازپیش جزم کنید تا به خواسته و اهدافتان برسید.

  1. اپرا وینفری

اپرا هم‌اکنون یکی از شناخته‌شده‌ترین مجری‌های تلویزیونی در سطح جهان است، اما اوضاع همیشه به این اندازه برای او دلپذیر نبوده است. او در سنین نوجوانی مرتباً توسط عمو و پسرعموهایش مورد تجاوز قرار می‌گرفت و روزگاری سختی را سپری می‌کرد. اپرا حتی در سن ۱۴ سالگی بچه‌ای را به دنیا آورد که البته مدتی پس از تولد، درگذشت.

اولین تجربه اپرا در تلویزیون نیز چندان خوشایند نبود. بانوی بی‌رقیب قاب جادویی، از اولین برنامه تلویزیونی خود اخراج شد؛ در آن زمان مدیرانش به وی گفتند که بیش‌ازحد احساساتی است و نمی‌تواند خود را در جلوی دوربین کنترل کند. اپرا بعداً از همین ویژگی استفاده کرد و توانست با ۳ میلیارد دلار سرمایه، عنوان پولدارترین زن دنیا را به خود اختصاص دهد.

او یک‌بار در دانشگاه هاروارد و درزمانی که مشغول انتقال تجربیاتش بود، این‌چنین گفت: «مفهومی به اسم شکست وجود ندارد. شکست یکی از روش‌های زندگی است برای اینکه ما را به راه درست هدایت کند.»

۲. توماس ادیسون

 ادیسون یک مثال عالی برای فردی است که به حرف دیگران گوش نکرد و اسیر شکست نشد. جالب است بدانید که معلمان توماس به وی می‌گفتند که او احمق‌تر از آن است که بتواند چیزی را یاد بگیرد. ادیسون اما هیچ‌گاه دست از تلاش برنداشت و سرانجام پس از هزاران بار شکست، توانست نام خود را در تاریخ جاودانه کند.

ادیسون هنگامی‌که درباره شکست‌هایش از او سؤال کردند، چنین گفت: «من شکست نخوردم. من فقط هزار راه پیدا کردم که به موفقیت ختم نمی‌شدند.»

۳. آلبرت اینشتین

اینشتین تا سن چهارسالگی در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل داشت. او حتی تا سن ۷ سالگی نمی‌توانست خواندن را یاد بگیرد. اما همین فرد درنهایت موفق شد نام خود را به‌عنوان پدر فیزیک دنیا مطرح نماید و جایزه نوبل را به دست آورد.

۴. Jay-Z

شان کارتر که اکنون بانام مستعار Jay-Z در میان رپر ها شناخته می‌شود، یکی از تأثیرگذارترین و پولدارترین افراد این حوزه به شمار می‌رود. Jay-Z اما همیشه این چین موفق نبوده است.

Jay-Z در ابتدا فعالیتش نتوانست توجه کسی را به کار خود جلب نماید. اولین CD او فروش نرفت و هیچ شرکتی حاضر نشد بر روی موسیقی وی سرمایه‌گذاری نماید.
Jay-Z اکنون ۲۱ جایزه Grammy را از آن خودکرده و به گفته Forbes سرمایه‌ای ۵۵۰ میلیون دلاری را در اختیار دارد.

۵. هنری فرد

اکنون در صنعت اتومبیل Ford یکی از پیشتازان به شمار می‌رود و کمتر کسی است که نام این برند را نشنیده باشد. اما بد نیست بدانید که آقای فورد به‌عنوان مؤسس این شرکت، شکست‌های بسیاری را تجربه کرد تا سرانجام توانست مجموعه موفق کنونی را شکل دهد. او در اولین کسب‌وکاری که راه‌اندازی کرد شکست خورد و پس‌ازآن نیز ۵ بار طعم ورشکستگی را چشید تا درنهایت برند Ford را خلق نمود.

۶. مایکل جردن

یکی از ماندگارترین نام‌های دنیای بسکتبال، قبل از رسیدن به موفقیت‌هایش، بارها شکست را تجربه کرده است. او زمانی که در دبیرستان بود به بسکتبال علاقه بسیاری داشت، اما هرگز نمی‌توانست به تیم اصلی مدرسه راه پیدا کند.

جردن در اظهارنظری معروف در رابطه با موفقیت‌هایش چنین می‌گوید: «من در طول مدت ورزشم بیش از ۹ هزار شوت را به بیرون زده‌ام. نزدیک به ۳۰۰ بازی را باخته‌ام. در ۲۶ بازی زمانی که می‌توانسته‌ام با شوت خود تیمم را برنده کنم، ضربه را هدر دادم. من در زندگی‌ام بارها و بارها و بارها شکست‌خورده‌ام و این همان دلیل موفقیت من است.»

۷. بیل گیتس

بیل گیتس سال‌های سال است که عنوان ثروتمندترین مرد جهان را به خود اختصاص می‌دهد. اما حتی او هم در یک‌چشم به هم زدن نتوانسته به موفقیت کنونی‌اش دست پیدا کند. اولین شرکت گیتس Traf-O-Data نام داشت. این شرکت دستگاهی را ساخته بود که می‌توانست اطلاعات ترافیکی را مورد تحلیل قرار دهد. گیتس و رفیقش پائول آلن، در اولین اقدام برای فروش محصولشان متوجه شدند که دستگاه کار نمی‌کند. درنهایت Traf-O-Data شکست سختی خورد و تمام زحمات گیتس به هدر رفت.

او سپس مایکروسافت را راه‌اندازی کرد و بقیه داستان نیز برای همه ما روشن است.

۸. چارلز داروین

داروین در زمان کودکی از سمت معلمان و حتی پدرش باکم لطفی‌های بسیاری مواجه بود. او در این رابطه می‌گوید: «معلمان و پدرم معتقد بودند که من یک پسر کاملاً معمولی هستم که هوشم پایین‌تر از سطح استاندارد است.»

۹. ونسان ونگوگ

ونگوگ درزمانی که در قید حیات بود تنها موفق شد تا یک تابلوی نقاشی را به فروش رساند. آثار ونگوگ هرچند در زمان خود مورد استقبال قرار نمی‌گرفتند اما این موضوع باعث نشد تا او دست از کار بکشد. ونسان ونگوگ تا زمانی که زنده بود ۹۰۰ اثر نقاشی را خلق کرد که هر یک از آن‌ها اکنون میلیون‌ها دلار قیمت دارند.

۱۰. استیون اسپیلبرگ

اگر بخواهیم نام ۵ کارگردان مطرح دنیا را لیست کنیم، قطعاً استیون اسپیلبرگ را باید در میان آن‌ها جای دهیم. جالب است بدانید که در سال‌های دور، دانشگاه هنرهای سینمایی کالیفرنیا، دو بار درخواست تحصیل این کارگردان بزرگ را رد کرده است.

اسپیلبرگ بعدها موفق شد ۳ بار جایزه اسکار را به دست آورد. دانشگاه هنرهای سینمایی کالیفرنیا نیز در سال ۱۹۹۴ از او به خاطر فیلم‌هایش تقدیر به عمل آورد.

 

شما تاکنون چند بار شکست‌خورده‌اید؟

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید